Her üç anneden biri "Evinin direği"

Yapılan yeni bir araştırmaya göre annelerin üçte biri, evin asıl gelir kaynağı.

Her üç anneden biri "Evinin direği"

Temizlik ve kişisel bakım ürünleri devi Procter&Gamble’ın (P&G), dünya genelinde 14 bin 899 anne ile yaptığı araştırma, annelerin yükünün geçmişe göre çok daha fazla arttığını ortaya koydu. Ne gelişen teknoloji, ne iş hayatına katılım, hiçbiri annelerin yükünü azaltmadı. Şirketin "Global Anne Raporu"na göre kadınlar anne olduktan sonra daha önce hissetmedikleri güçlü olma duygusunu hissetmeye başlamışlar. 

 

Araştırmanın çarpıcı sonuçları var. Annelerin, yüzde 64’ü, anneliğin geçmişe göre daha karmaşık olduğunu düşünüyor. Annelerin karşılaştığı güçlüklerin bir kısmı, ev içinde ve ev dışında farklı görevler üstlenmekten ve gün boyu pek çok sorumluluğu aynı anda idare etmekten kaynaklanıyor. Annelerin yüzde 57’si kendi bütçelerini/hanenin finansal giderlerini sağlamaktan sorumlu olduğunu söylerken yüzde 33’ü ise hanelerinin asıl gelir sahibi olduğunu belirtiyor. Bu da aslında geleneksel rollerin değiştiğine ve tek ebeveynli hanelerdeki artışa işaret ediyor.

 

Anne olunca anlıyoruz!

Annelik ve babalık rollerindeki değişimlere bağlı olarak genç annelerin asli sorumluluk olarak çocuk bakımı, ev düzeni ve ev bütçesinin idaresini görme ihtimalleri, daha ileri yaşlardaki annelere göre belirgin oranda düşük. Çocukların bakımından birinci derecede sorumlu olma 18-24 yaş grubundaki annelerde yüzde 66 iken, 55 yaş üstünde yüzde 81’e çıkıyor.

Bir sonuç daha dikkat çekici. Büyüklerin, “Anne olunca anlarsın” dediğini doğruluyor. Buna göre annelerin neredeyse hepsi (%97), anneliğin duygusal anlamda daha güçlü olmayı gerektireceğini önceden tahmin etmediğini söylüyor. Yüzde 54’ü, annelikle birlikte, duygusal anlamda normalde olduğundan daha yoğun bir güce ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Yüzde 53’ü, annelikle birlikte organizasyon becerisini, yüzde 51’i ise anlayış/empati yeteneğini geliştirmek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

 

 

Esra Y. Evran

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Temmuz 2018 Pazar 08:23

  Erkeklerle eşit maaş istemek haksa, o maaş verildiğinde sorumluluğu almak hak değil mi?

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön