Selfie çekmeyi seven erkeklere dikkat

Yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak selfie çeken ve paylaşan erkeklerin psikopatlık derecelendirme ölçeğinde daha yüksek puan alacağını iddia ediyor.

Selfie çekmeyi seven erkeklere dikkat

Selfie, sosyal medyanın en bölücü buluşlarından biri olmasına rağmen, yine de bir Facebook hesabı ya da akıllı telefonu olan herkes keyfini sürmeye devam ediyor. Çoğu insan selfielerin kendini ifadenin ve özeleştirinin saf bir ifadesi olduğunu düşünse de yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak selfie çeken ve paylaşan erkeklerin psikopatlık derecelendirme ölçeğinde daha yüksek puan alacağını iddia ediyor.

Birlikte olduğunuz erkek fotoğraflarını filtrelendiriyorsa...


Ohio Devlet Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, daha sık selfie çeken ve paylaşan erkeklerin psikopat eğilimleri daha fazla. Bu fotoğraflarla oynayan ve filtrelendirenlerde ise kendine zarar verme ve vücut dismorfisine sebep olabilecek narsizm ve kendi kendine nesneselleştirme sıklıkla görülebilir. Neyse ki, selfie çekme bağımlısı olmak ideal değilse de direkt olarak psikopat eğilimlere yol açmaz, sadece ilişkilendirilebilir. Yani, her çekilen selfie ile birlikte psikopat davranışlar da çoğalmaz. Buna ek olarak, bu dalgalanmalar erkeklerin psikopat eğilimleri için ‘normal’ aralık olarak kabul edilebilir.İlginçtir ki, selfie çekmeye dair Ohio Devlet Üniversitesi araştırmasında ortaya konan iki problem de sahiplerinin fotoğrafa nasıl bir muamele yaptığına göre çeşitlendirilebilir.


Çekilen fotoğraflar hemen yayınlanıyorsa...


Yüksek psikopat eğilimleri olan kişiler seçtikleri sosyal medya kanalına resmi doğrudan göndermeyi tercih ediyor. Bunun sebebi, psikopatlığın dürtüsellikle çok daha yüksek bir korelasyona sahip olması olduğu düşünülüyor. Empati eksikliği doğrultusunda ani kararlar veriyorlar.

 

Diğer yandan, kendini nesneleştirenler ise en iyi hallerini, açıyı ve görünümü yakalayana kadar her fotoğrafı analiz etme, küratörlük yapma ve yoğun düzenleme taraftarılar. Bunlar da düşük benlik saygısı ve mükemmeliyetçi eğilimler ile yüksek korelasyona sahip.

 

Telegraph’a konuşan Fox, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor: “Psikopatlık, dürtüsellikle karakterize edilir. Bu insanlar çektiği fotoğrafları hemen yayınlıyor; kendilerini görmek istiyorlar. Fotoğraflarla oynayarak zaman kaybetmek istemiyorlar.

Bireyin kendini nesneleştirmesi ise özellikle de kadınlarda, depresyon ve yeme bozuklukları gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Ama büyüyen sosyal ağlar ile birlikte, sadece kadınlar değil, herkes görünümü hakkında daha endişeli olmaya başladı. Yani, kendini nesneleştirme erkekler için de büyük problemler doğuracaktır.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Mart 2018 Cumartesi 20:41

  selfi 21-ci yuzyilin problemlerinden biri insalari bencil ediyor ve gercek hayatdan ayiriyor bence cins farki etmeden her kese zarali oldugunu dusunyorum. iyi bir selfi icin yuksek yerlere tirmanib da ordan dusenler buna en iyi misal

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön