Eski çocuk oyunları geri dönüyor!

Bezirgânbaşı, 9 taş, abu damya ve 7 kiremit gibi geleneksel çocuk oyunları, anaokulu ve ilköğretim okullarında derslerde uygulamalı olarak öğretilecek

Eski çocuk oyunları geri dönüyor!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Türk Dünyası Oyun ve Oyuncakları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurdu. Merkez başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere eğitim alanındaki tüm kurumlarla işbirliği yapacak. Bezirgânbaşı, 9 taş, abu damya ve 7 kiremit gibi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar, anaokulu ve ilkokullarda uygulamalı olarak öğretilecek.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle kurulan merkezin görevleri de belirlendi. İlk kez kurulan merkezde, çocuklara yönelik eğitim uygulamalarıyla kültürel oyun ve oyuncakların eğitim sistemi içerisinde yer alması için çalışmalar başlatılacak. Türk toplumları arasında kültürel birliğin oluşması sağ- lanacak. Dünyada Türk kültü- rünü tanıtmak amacıyla Türk Dünyası Çocuk Oyunları Olimpiyatları düzenlenecek.

 

Arşivler tozlu raflardan indirilecek

 

Toplumda kültürel oyun ve oyuncaklara yönelik kültürel bir bilinç oluşturulacak. Kültürel oyunların neler olduğu ve nasıl oynandığı materyalleri ile birlikte ortaya konulacak. Bu alanda yazılmış kitapların ve kültürel oyuncakların arşivi yapılacak. Kültürel oyun ve oyuncakların yaygınlaştırılmasına yönelik yayınlar hazırlanacak. Ayrıca konuyla ilgili video kayıtları, fotoğraflar ve kitapların sergilendiği Türk Dünyası Oyun ve Oyuncakları Müzesi açılacak.

 

Nasıl oynanıyorlar?

 

Bezirgânbaşı: Oyuncular seçilen 2 ebenin kollarının altından tekerleme eşliğinde geçer. Ortaya bir çizgi çizilir ve 2 takım “Çizginin gerisine kim düşecek?” çekişmesi yapar.

 

7 kiremit: Ortaya 7 kiremit konulur, 2 gruba bölünen çocuklar bunları top atarak yıkmaya çalışır.

 

Abu damya: En az 3-4 kişi ile oynanır. Her oyuncu ebenin üzerinden “Abu damya” diyerek atlar. Atlayamayan oyuncu ebe olur.

 

Cırtcak (9 taş): 2 kişilik bir oyun. Tebeşirle yere iç içe 3 kare ve karelerin orta noktasından üst dış kare yüzeyine değecek 4 çizgi çizilir. Çizgilerin kesiştiği noktalara taşlar yerleştirilir. Taşlar birbirlerini damada olduğu gibi yemeye çalışır. Oyun 2 taş kalana kadar devam eder.

 

Tribom: En az 4 kişiyle oynanır. Ebe gözlerini kapatıp oyunculara sırtını dönerek saymaya başlar. Ebe tekrar saymaya başladığında oyuncular sırtına vurarak kaçmaya çalışır. Ebe herhangi bir oyuncuya dokunursa o kişi ebe olur ve oyun böylece sürer.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön