Kedisever ve köpekseverler arasındaki 10 fark

Kedi sahiplenmeyi tercih edenler ile köpek sahiplenenler arasında genellikle tatlı sert bir çekişme olur. Peki aralarındaki farklar neler merak ediyor musunuz?

Kediseverler ile köpekseverler arasındaki 10 fark

Kedi sahiplenmeyi tercih edenler ile köpek sahiplenenler arasında genellikle tatlı sert bir çekişme olur. Eskiden kimi varsayımlarla kendi seçimini haklı çıkarmaya çalışanlara müjde: Bilim sizi daha fazla uğraştırmak istemedi. Bu iki grup farklı insan ilişkileri ve hayat nitelikleri arıyor. 600 üniversite öğrencisinin katıldığı araştırmada, her grubun seçtikleri kürklü arkadaşa göre benzer özellikler paylaştığı ortaya konuldu.

 

 

Köpekseverler dinliyor

Çok şaşırtıcı olmasa gerek, köpek severler doğaları gereği daha itaatkar. Huffington Post’ta yayınlanan makaleye göre, köpekseverler 'kurallara uygun davranmaya' daha yatkınken; kediseverler ‘toplum kurallarına uymamaya, daha ziyade kuralları kendilerine uydurmaya’ meyilliler.

 

 

Kediseverler zeki

Durum burada tartışmalı bir hal alıyor. Çalışmaya göre, kediseverler uygulanan zeka testinde köpek severlerden daha yüksek puanlar aldı. Gruplardakilere bireysel olarak bakıldığında kati bir kural gibi görünmese de genelleme bu yönde.

 

 

 

Köpekseverler canlılığı seviyor

Aynı çalışma hakkında Live Science’da yayınlanan makaleye göre, köpekseverler daha canlı insanlar. Yani daha arkadaş canlısı ve enerji dolular. Diğer taraftan, kediseverler aynı nitelikleri taşımıyor görünüyor.

 

 

Kediseverler açık fikirli

Zekaya dair sonuçlar gibi, bu da köpek severlerin tersi olduğu anlamına gelmiyor. Sadece, kediseverlerin biraz daha açık fikirli olduğu söylenebilir. Bu durum, genel olarak sanat anlayışı, sıradışı fikirler, macera, merak ve deneyimleri kapsıyor.

 

 

Köpekseverler insan seviyor

Bu bir sır değil, kediler biraz daha soğuk olabilir. Aynı şekilde, sahipleri de öyle. Köpekseverler ise insanlarla ilişki kurmayı seviyor. Bunun için Huffington Post tarafından önerilen potansiyel neden ise, köpek sahiplerinin yaşam tarzının daha aktif olması ve köpeklerini de diğer hayvanlarla sosyalleşmesi için daha sık dışarı çıkarması…

 

 

Kediseverler sevgi, köpekseverler arkadaşlık arıyor

Kedi sahipleri hayvanlarından sevgi beklerken, köpek sahipleri arkadaşlık peşinde. Araştırmacı Denise Guastello, “İnsanlar hayvanlarını kendi kişiliklerine göre seçiyor olabilirler. Örneğin, kediler kendilerini koruyan, bağımsız hayvanlar olarak görülüyor” diyor.

 

 

Kediseverler duyarlı

Çoğu zaman, insanlar duyarlı olmayı bir kabahat olarak görür. Durum böyle olmak zorunda değil ve kediseverler, çalışmaya göre, çok daha duyarlı.

 

 

Köpekseverler insanların daha büyük bir kısmını temsil ediyor

Live Science, araştırmaya katılanların yüzde 60’ının köpek, yüzde 11’inin kedi tercih ettiğinin altını çiziyor. Geri kalan ise ya ikisini de seviyor ya da hiç hayvan sevmiyor. Görünüşe göre, köpekseverler çoğunlukta.

 

 

Kediseverler yanlızlığı tercih ediyor

Modern Dog dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kediseverlerin üçte biri yalnız yaşamayı tercih ederken, köpekseverler sevgilisi veya ailesi ile birlikte yaşıyor.

 

 

Köpekseverler baskın karakterli

Modern Dog dergisinde yayınlanan aynı araştırmaya göre, köpekseverler kedi severlere göre daha baskın karakterli ve hakimiyeti seviyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Mart 2018 Pazar 22:23

  nankör olan sen olmayasın ?

  Cevapla
 •  
  21 Kasım 2017 Salı 01:09

  kediler nankördür kedilere güven olmaz.

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2019 Pazartesi 18:38

  öyle zannedilir ancak kesinlikle doğru değil. yıllardır hem kedi hem de köpek besleyen ve seven biri olarak kedilerin bağımsız karakterinin bu yanlış kanaate neden olduğunu düşünmekteyim.


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön