Arılar neden ölür?

Bilim adamları arıların ölüm sebebini buldu!

Arılar neden ölür?

ABD’deki 30 milyar dolar değerinde mahsulü tozlaştıran bal arılarının gizemli ölümleri, Amerika’nın arı nüfusunu o kadar azalttı ki, kötü bir kış mevsimi, tarlaların nadasa bırakılmasına sebep olabilir. Yapılan yeni bir çalışma, arı ölümlerinin olası sebeplerini ortaya koydu; elde edilen ürkütücü sonuçlar, bu sorunun çözümünün düşünüldüğünden zor olduğunu gösteriyor.

 

Bilim adamları, geçtiğimiz altı yıl boyunca, yaklaşık 10 milyon arı kovanını yok eden bu koloni çöküş sendromunun tetikleyicisini bulmaya çalıştı. Böcek ilaçlarından, hastalık taşıyan parazitlerden ve yetersiz beslenmeden şüpheleniliyordu. Ancak PLOS ONE dergisinde yayınlanan ve türünün ilk örneği olan bir araştırma kapsamında, Maryland Üniversitesinden ve ABD Tarım Bakanlığından bilim adamları, arıların kovanlarını beslemek için topladıkları polenleri kirleten bir böcek ilacı-mantar ilacı karışımı belirlediler. Arı kovanının bir anda yok olmasına sebep olan koloni çöküş sendromunun spesifik kaynağı saptanamasa da, elde edilen bulgularla arı ölümlerinin sebebi konusunda büyük ilerleme kaydedildi.

 

“Arıları, yalnızca mantar ilaçlarının etkilediğine dair giderek artan kanıtlar var. Bence bu durumun vurguladığı nokta şu: bu tarımsal kimyasalları etiketleme yöntemlerimizi yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.” diyor Maryland Üniversitesinden Dennis vanEngelsdorp.

 

Böcek ilaçları üzerindeki etiketler, çiftçileri yakınlarda polen yayan arılar olması durumunda ilacı püskürtmeme konusunda uyarıyor; ancak bu tür önlemler, mantar ilaçlarında kullanılmıyor.

 

Son yıllarda, neonicotinoid adındaki bir kimyasal sınıfı arı ölümleriyle ilişkilendirildi ve nisan ayında, arı popülasyonunda düşüş görülen bir diğer bölge olan Avrupa’da da bu ilacın kullanımına iki yıllık yasak getirildi. Ancak vanEngelsdorp’a göre bu araştırma, birkaç böcek ilacı etkileşiminin arı sağlığını etkilediğini gösteriyor.

 

VanEngelsdorp'a göre: “böcek ilacı konusu düşündüğümüzden de karmaşık. Tek bir ürüne indirgenemeyecek kadar kompleks; çözüm, yalnızca tek bir ürün sınıfını yasaklamakta değil.”

 

Araştırma arıları kurtarma çabaları içerisindeyken bir başka komplikasyon daha buldu: Avrupa arılarının soyundan gelen ABD bal arıları, eve yerli Kuzey Amerika mahsullerinden polen getirmiyor; yakınlardaki otlardan ve yabani çiçeklerden yiyecek topluyorlar. Ancak bu polenler de böcek ilaçları ile kirleniyorlar – püskürtmenin hedefi bu bitkiler olmasa da.

 

“Böcek ilaçlarının bu bitkiler üzerinde birikip birikmedikleri net değil; fakat zirai ilaçlama uygulamalarına yeni bir bakış açısı getirmemiz gerekiyor.” diyor vanEngelsdorp.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön