Çilek hakkında bilmedikleriniz

Çilek sever misiniz? Peki hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz, işte şimdiye kadar duymadıklarınız…

Bunları bilseydiniz hala çilek yer miydiniz?

1. Çilek, aslında gül ile aynı biyolojik ailenin bir parçasıdır. Bu ailenin diğer fertleri arasında yenidünya, şeftali, kiraz, ayva ve badem de bulunmaktadır.

2. Çilekler aslında üzümsü meyve kategorisinde değildir. Bu meyveler çileklerin sahip olmadığı özellikler taşır.


3. Çileklerin tohumları neden dışarıdadır? Onlar aslında tohum değildir. Çileğin yediğimiz etli kırmızı kısmı bir haznedir, kökün tıkanmış bir parçasıdır. Çileğin üzerindeki pürüzlü noktalara aken denir ve aslında çileğin gerçek meyveleridir. Her küçük kuru meyve aslında daha da küçük tohuma sahiptir. Her çilekte yaklaşık 200 aken vardır.

4. Amerikadaki en büyük çilek üretimi Kaliforniya’da yapılır. 2014 yılında, Kaliforniya’da 2.6 milyar dolar değerinde 2.3 milyar libre çilek üretilmiştir.


5. Çilekler makinalar ile toplanmak için çok hassastırlar ve elle toplanmaları gerekir. Bu da inanılmaz bir insan gücü demektir, fakat ne yazık ki çilek işçilerinin büyük kısmı yasal olarak çalıştırılmayan göçmenlerdir.

6. Kalite, ebat ve sezonuna göre fiyatı düşen çileklerin maliyeti bazen kazancından daha yüksek olur. Çilek tarımı oldukça risklidir.

7. Çilek sezonunu uzatmak amacıyla, genetikleri ile oynanır. Örneğin soğuğa olan direncini arttırmak için DNAsına pisi balığı gömülür. Aldığınız hemen hemen her çilek bu gen sekansına maruz kalmıştır. Yine de pek çok bilim adamı ve beslenme uzmanına göre tüketimi zararsızdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3491

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9307

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2420

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5811

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3723

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön