Kadınsız kalkınma olmaz!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den güzel haber: “Tüm dünyada büyük bir rekabet var ve bu rekabet içinde kadınların duygusal zekâsını, disiplinini, öngörüsünü, işbirliği becerisini hesaba katmazsanız hiçbir hedefe ulaşamazsınız. Çalışan kadının hayatının mutlaka kolaylaştırılması, yaşlı ve çocuk bakım modellerinin oluşturulması şart. Bu amaçla Sanayi Bakanlığı’yla kadınların toplu çalıştığı yerlere kreş açmak için ortak bir protokol yaptık…"

Kadınsız kalkınma olmaz!

Türkiye’de kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların çalışma hayatına daha etkin biçimde katılımını sağlamak amacıyla on yıldır önemli çalışmalarda bulunan KAGİDER, İstanbul Hollanda Konsolosluğu’nun 4 Eylül Salı günü çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa düzenlediği “Hollanda Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı” kapsamında gerçekleştirilen bir panele katıldı.

 

“Öncü Kadınlar Kadın Gündemini İleri Taşıyor” başlıklı panelde, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Marja van Bijsterveldt’in yanı sıra yerli ve yabancı pek çok aydın kadın bir araya geldi. KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan’ın açılış konuşmasıyla başlayan panelde eğitim, pozitif ayrımcılık, kadın istihdamının teşviki, siyasette kadın kotası ve her türlü muhafazakârlıkla mücadele gibi belli başlıklar öne çıktı.

 

Açılış konuşmasında "Hem hükümetimiz hem de biz STK’lar dünyanın ilk on ekonomisi arasında yer almak istiyoruz, kendimize böyle bir hedef koyduk. Ancak bu hedefimizi gerçekleştirmek istiyorsak, 75 milyonluk nüfusun sadece erkeklerin oluşturduğu yarısının üretiminin yeterli olmayacağı ortada. Bunun için kadının istihdama katılımının mutlaka desteklenmesi gerekir." sözleri dikkat çekti.

 

Moderatörlüğünü Gazeteci Meral Tamer’in üstlendiği, yaklaşık yarım saat süren bu bölümde önce Hollandalı Bakan Bijsterveldt söz alarak şunları söyledi: “Bu etkinlik ülkelerimiz arasındaki farklılığı vurgulamak için değil, birbirimizden öğrenebileceklerimiz bakımından önem taşıyor. Dünyanın her yerinde eğitim çok önemli. Ancak eşitlik ve özgürlük varsa kişiye yetenekleri doğrultusunda iyi bir eğitim verebilirsiniz. Ne kadar iyi eğitim alırsanız o kadar güçlü bir insan, güçlü bir kadın olursunuz. Hollanda’nın, Birleşmiş Milletler İnsan Gelişim Endeksi’nde kadın-erkek eşitliği listesinde bir numara olmasından ötürü gururluyuz. Yine de birçok açıdan Türkiye’den öğreneceğimiz şeyler var. Örneğin, Türkiye’deki üniversitelerde Hollanda’dan daha fazla kadın profesör var. Türkiye’de bir kadın başbakanlık yaptı ama Hollanda’da henüz hiç kadın başbakanımız olmadı. Güler Sabancı, Financial Times’ın ‘Dünyanın En Güçlü 50 Kadını’ listesinde ikinci sırada. Buna karşılık, çalışan kadın sayısı Hollanda’da Türkiye’den daha yüksek. 2010’da kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 56,3’tü. Ayrıca Hollanda’da kadınların siyasete katılımı daha yüksek. Bunun yanı sıra, kadınların şiddete maruz kalması konusunda Türkiye’nin önemli adımlar attığını görüyor, olumlu gelişmeler olacağına inanıyoruz.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön