Tasarım ipuçları

Ünlü bir markanın dünyanın öbür ucunda çok ucuza, belki çocuk yaştaki işçilere ürettirdiği bir kıyafet yerine yerel ve ekolojik bir malzemeden üretilmiş bir kıyafeti tercih edebiliriz.

Tasarım ipuçları

Ürün tasarımcısı Pınar Öncel, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin kurucularından. Öncel ile tasarım ve sürdürülebilirlik kavramları üzerine konuştuk.

 

Tüketici bir tasarımda sürdürülebilirlik anlamında nelere dikkat etmeli?
Sürdürülebilirlik en basit tanımıyla gelecek nesillerin yaşamını, sağlığını tehlikeye atmadan yaşamımızı sürdürmekle ilgili bir kavram. Bir ürünü olabildiğince yerel bir kaynaktan elde edilen ve kendini yenileyebilen bir malzemeden tasarlayabiliriz. Örneğin, güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan tezgahlarda üretilen, doğal boyalarla boyanan kumaş ile döşenmiş ve eski mobilya parçalarından elde edilmiş bir koltuk, atık olduğunda çevreye zarar vermeyecektir. Tüketici olarak tercihlerimiz önemli, ünlü bir markanın dünyanın öbür ucunda çok ucuza, belki çocuk yaştaki işçilere ürettirdiği bir kıyafet yerine yerel ve ekolojik bir malzemeden üretilmiş bir kıyafeti tercih edebiliriz.

 

Sofra ürünlerinizdeki alışılmışın dışındaki özgün formlar ve etkin malzeme kullanımı nasıl bir tasarım anlayışının ürünü?
Benzer fonksiyondaki var olan ürünlerden kendimi özgür hissetmek benim için önemli. Özgün bir form yakalamak gibi özel bir çabam yok sadece kendi içimden çıkacak özgür fikirler için alan yaratıyorum. Bir ürünün en eski örneklerine bakıyorum, hikayesini anlamak hoşuma gidiyor. Fikir ve malzeme fazlalığı hoşuma gitmiyor, doğallık ve sadeliği önemsiyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön