"Doğru" dekore edilmiş mekana giren kişi orada bir rahatlık hisseder."

"Doğru dekore edilmiş mekana giren kişi orada bir rahatlık hisseder." Mimar Bahar Doğu ile dekorasyonun ABC'sini öğrenmeye başlıyoruz...

Dekorasyona giriş...

Merhaba...


Bugünden sonra sizlere dekorasyonla ilgili tüyolar vermek ve yaşadığınız mekanlarla ilgili yapabileceğiniz basit formüller önermek için buradayım.

 

Dekorasyon hem çok keyifli hem de hayat konforunuzu artıran bir iştir. Yalnız çok önemli bir husus var. Eğer oranlarda -adetlerde- renklerde yanlış yaparsanız içinde rahat edemediğiniz bir mekana sahip olursunuz; bu da emeklerinizin boşa gitmesi demektir.


Bir mekan düzenleneceği  zaman yapılacak en büyük yanlışlık tek bir noktaya odaklanmaktır.

Mekanlar bildiğimizin aksine  beş boyutludur: Eni-boyu-yüksekliği-formu ve rengi ... Beş boyutun durumu aynı objeyi bile farklı kılar. (Aynı koltuğun 5 m²'lik bir odada farklı 10 m2 lik bir odada farklı algılanması, kırmızı bir gülün yeşil bir vazoda farklı sarı bir vazoda farklı bir duygu uyandırması gibi…) En güzel obje bile  yanlış bir uygulamada bütün özelliklerini kaybeder. Bunun aksine çok sıradan bir obje doğru yere konduğunda etrafını güzelleştirir ve anlam katar... Bu yüzden en pahalı dekorasyon en güzel olan değildir.


Dekorasyondaki en önemli nokta uyum ve dengedir. Uyumdan kasıt birbirinin aynı veya benzeri olmak değildir. Bazen  renklerde ve biçimlerde yaratılan zıtlıklar da bir uyum yaratabilir. Denge ise mekan içindeki objelerin form ve büyüklüklerinin kendi aralarında ve mekanın kendisiyle olan oranlarıdır. (Küçük bir mekana seçilen büyük bir kanepe veya çok büyük bir salona konulmuş minik bir sandalyenin durumu gibi...)

 


Dekorasyonun doğruluğu güzellikle ifade edilmez. Çünkü "güzel" kavramı insandan insana değişir. Sizin çok güzel bulduğunuzu bir diğer kişi hiç de hoş bulmayabilir. Güzellik, insanın zevkine kültürüne göre değişiklik gösterir. Bunun için dekorasyonun doğruluğu uyum ve dengeden geçer. Doğru dekorasyon yapılmış bir mekana giren kişi orada bir rahatlık hisseder. Renkleri objeleri kendine uygun bulmasa bile bir rahatlama duygusu hisseder.


Bütün bu bilgilerin ışığında dekorasyona başlayabiliriz. Yalnız bu başlangıcı yapabilmek için öğrenmemiz gereken en önemli şey BAKMAK değil GÖRMEYİ öğrenmektir. Her dakika çevremize bakıyoruz ama ne kadar görebiliyoruz? Eğer görmeye başladı isek dekorasyona da başlayabiliriz...

 

Mimar Bahar Doğu

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön