Sonbaharda bahçe bakımı nasıl olmalı? 

Sonbahar geldi çattı. Güneşli günler yavaş yavaş azalmaya başladı. Çiçeklerinizin solmasından dolayı, bahçeniz bakımsız görünüyor olabilir. Birkaç küçük değişiklik yaparak, siz de harika bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Bahçe bakımına dair bilmeniz gereken şeyler var!

Sonbahar mevsiminde, bahçenizi kışa hazırlamak için bakım yapmanız gerekir. Öncelikle bahçenize dökülen kurumuş yaprakları tırmık ile toplayın. Topladığınız kurumuş yaprakların bir kısmını saklamayı ihmal etmeyin. Kurumuş yapraklar organik gübre özelliğine sahiptir. Sonbahar yağmurları başlamadan kurumuş çiçeklerinizi ayıklayın.

 

Bahçenizde yeni bitkilere yer vermek için toprağınızı bu mevsimde havalandırmanız gerekir. Bahçe toprağının daha verimli bir yapıya sahip olması için sistematik olarak toprağınızı gübreleyin. Yeni çiçekler için bahçenizde dikim alanları oluşturun. Sonbahar mevsiminde, kışlık fidelerinizi dikebilirsiniz. 

 

Bahçenizde çiçek ekimi için yeterli alan yoksa; değişik şekillerde budanmış bahçe çalılarını kullanabilirsiniz. Bahçe çalıları, doğal ortamınıza renkli bir görünüm kazandırır. 

 

İlkbahar hazırlığı, sonbahar mevsiminde başlar. Yazlık ve baharlık fideleri, sonbaharda ekmeniz gerekir. Çiçeklerinizin daha canlı ve renkli görünmesi için; düzenli olarak mineralli organik gübre kullanabilirsiniz. Çiçeklerinize zarar vermemesi için, bahçenizi ölü köklerden arındırın. Bahçenizi saran ölü kökler, toprağın nefes almasını engeller. Yeterli bir alanınız varsa, bahçenizi sebze ve çiçek bölümü olarak ikiye ayırabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde ise toprak yaz sıcaklığını korur. Eylül ve ekim aylarında gül, lale, nergis ve zambak gibi çiçek türlerini ekebilirsiniz. Ektiğiniz bitkileri, kış mevsimine kadar sulamaya devam edin. Böylelikle toprağın kış mevsiminde ihtiyaç duyacağını nemi sağlamış olursunuz. 

 

UCUZ BÜTÇE İLE 29 BAHÇE DÜZENLEME ÖNERİSİ Yaz aylarında bahçenizin tadını ... BAHÇE AKSESUAR VE DEKOR ÜRÜNLERİ... Bahçenizi aksesuar ve çeşitli he...

 

 

Sonbaharda bahçe düzenlenmesi nasıl yapılır? 

Bahçe düzenlemesine, sonbahar ayında veya kış ayının sonuna doğru başlanması gerekir. Bahçe yerleştirilmesinde öncelikle ekilmesi planlanan bitkilerin yerleri belirlenir. Dikelecek bitkilerin tohumlarını ve fidanlarını önceden temin edin. Bahçe düzenlemesi yılda en az iki kere yapılır. Bu düzenlemeler, genellikle kış mevsimi başlamadan ve yaz mevsimi başlamadan planlanır. Yaz mevsiminde ve kış mevsiminde hangi çiçeğin nereye dikeleceği çok önemlidir. Buna bağlı olarak toprak yapısında eklemeler yapılabilir. 

 

Sonbahar mevsiminde yapılan bakım ve düzenlemeler bahçeyi, kış mevsimine hazırlar. Mevsim şartlarına bağlı olarak, çiçeksiz bitkileri tercih edebilirsiniz. Ağaçların dallarından iplerle aşağı salınmış saksılarla bahçenize, kış mevsiminde yeniden hayat verebilirsiniz.

 

Bahçe planlamasında, yürüme alanları gözardı edilmemelidir. Yürüme alanları ve dinlenme alanları bahçenize ahenk katar. Doğal taşlarla döşenmiş yürüme alanları bahçenize otantik bir hava katar.  Eğer bahçenizde yeterli alanınız varsa; meyve ve sebze yetiştirme alanları da tasarlayabilirsiniz.

 

 

Bahçe ve teras dekorasyon fikirleri
+18
Bahçe ve teras dekorasyonunda çiçek kullanımı  Bahçe ve teraslarınıza doğal bir görünüm katmak için çiçeklere yer açın.   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön