Stresten kurtulmanın yolları

Sizi mutsuz eden durumlardan uzaklaşabilirsiniz, geçici ve kalıcı çözümler bulmak sizin elinizde.

Stresten kurtulmanın 8 harika yolu

Sürekli endişeli kişilerden uzak durun

Endişeli insanların yanında onların olumsuz duygularını ister istemez yüklenirsiniz. Bu tip kişilerle aranıza mesafe koyun, yakın arkadaşlarınız da olsa olabildiğince az vakit geçirin.

 

Neşeli kişilerle sohbet edin

Herkesin hayatında stres üreten durumlar vardır ancak bazı kişiler bu durumlardan kendilerini pozitif düşünceyle korumayı bilir. Neşeli kişiler sevgi böceği olmayabilirler ama genellikle pozitif düşünmeye çalışan kişilerdir. Neşe bulaşıcıdır, gülmek iyidir, espritüel kişilerle vakit geçirin.

 

Komedi filmleri ve dizileri izleyin

Sinema ve televizyon gözyaşı sever, çünkü alıcısı çoktur. Stresli olduğunuzda sizi üzecek hikayelere kendinizi kaptırmanıza hiç gerek yok. Komediler aslında hayatı o kadar da ciddiye almamanız gerektiğini hatırlatırlar.

 

Eğlenceli şarkılar dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır” sözü boşuna söylenmemiştir. Müzik psikolojinizi tamamen değiştirir. Ancak umutsuz aşk şarkıları, bir acıyı ifade etmek için yapılmış besteler sizi aşağı çeker. Bunun yerine hareketli, eğlenceli müzikler dinleyin. Ama dikkat edin, size olumsuz anılar yüklemiş müziklerden de uzak durmalısınız.

 

Eğlenceli hikayeler okuyun

Komik hikayeler sizi içine alır, okuduklarınızı görsellerken kafanız dağılır.

 

Haberlerden biraz uzak durun

Haberler şehrinizde, ülkenizde ve dünyada olup biten olayları anlatır ve bunlar genellikle umut veren gelişmeler değildir. Bir süre haber okumazsanız hayattan geri kalmazsınız, kendinizi bir süre haberlere kapatın.

 

Eğlenceli videolar izleyin

İnternetteki eğlenceli videoları bulmanız çok kolay. Bunları izleyin, güldükçe mutluluk hormonu salgılayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

 

Stres kaynağınızı bulun

Sizi mutsuz eden durumlar yokmuş gibi davranmayın. Siz yok sayınca hiçbir şey yok olmaz, sadece bir süreliğine halının altına itmiş olursunuz ama yine oradan çıkacaklardır. Sizi mutsuz eden durumları bir kağıda yazın, karşılarına da neler yapabileceğinizi. Bu bir tür yüzleşmedir ve sizle sizden başka kimse olmadığı için rahatsız olmayacağınız bir karşı karşıya geliştir. Sürekli aklınızda dönüp duran, çözümsüz gibi görünen durumlar sese söze dönüştüğünde onları şaşırtıcı biçimde kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

 

 

Gerçekten mutlu olduğunuzun 13 işareti
+14
Birisi sokakta sizi durdurup mutlu olup olmadığınızı sorsa, cevabınız ne olur? Her gün, ruh halimizi etkileyen pek çok olay olur. Bazıları mutluluğumuzu azaltır ve kendimizi kötü hissederiz. Ancak yapılan bir araştırmaya göre, insanlar artık kendilerini 5 sene önce olduğundan daha mutsuz hissediyor. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var ki o da mutluluk bir seçimdir. Peki neden mutluluğu seçmek zor olabiliyor? Cevap biraz şaşırtıcı: işaretleri fark ettiğimizde daha mutlu oluyoruz. Aslında mutluluğumuz, dış faktörlere bağlı değil. Daha fazla mutluluk için sadece işin parlak tarafına bakmanız lazım. Aşağıdaki maddelere göz atın ve gerçekten mutlu olup olmadığınıza karar verin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ağustos 2019 Cumartesi 00:40

  bence ne olursa olsun heşeyin yolu gülmektedir yanında seni güldüren kişiler olmalı

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön