Polikistik over sendromunun sebebi bulundu

Kadınlarda sıklıkla görülebilen polikistik over sendromunun kaynağına dair yapılan araştırmalar sonuç verdi. Bilim insanları hormonal dengesizliğe dikkat çekiyor.

Polikistik over sendromunun sebebi bulundu

Her beş kadından birinde görülme ihtimali bulunan polikistik over sendromu, ciddi bir jinekolojik rahatsızlık. Kadınlarda adet döngüsü başta olmak üzere birçok durumu etkileyebiliyor. Hamile kalmayı da zorlaştıran polikistik over sendromunun hormonal ya da genetik kaynaklı olabileceği düşünülüyordu ancak sebebi bilimsel olarak açıklanamıyordu. Amerika’da yeni yapılan bir araştırma, sendromun teşhisi ve tedavisi için önemli sayılacak bir adım atılmasını sağladı.

 

Nature Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Polikistik over sendromunun anti-müllerian hormonundan kaynaklandığı bulundu. Üstelik bu hormon, anneden kızına aktarılabiliyor ve bu durum da polikistik over sendromunun genetik olarak görülmesini de açıklıyor.

 

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden Paolo Giacobini liderliğindeki araştırma ekibi, anti-müllerian hormon düzeyinin hamile kadınlarda yüzde 30 daha yüksek olduğunu keşfetti. Bu keşiften sonra, bu hormonun kalıtsal olarak aktarılma ihtimalinin yüksek olduğu düşünüldü ve çalışmayı derinleştirmeye karar verdiler.

 

Avustralya'daki Adelaide Üniversitesi'nden Robert Norman, “Bu, polikistik over sendromu hakkında radikal ve çok yeni bir düşünce tarzı ve daha fazla araştırma için bir dizi fırsat sunuyor” diyor.

 

Sorumlu hormonu tersine çevirmek mümkün mü?

 

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, polikistik over sendromuna sahip anneye bir tür tüp bebek ilacı enjekte ederek kızında bu sendromdan sorumlu hormonun görülmemesini sağlamayı başardılar.

 

Önümüzdeki yıl yapılması planlanan insan deneyleri başarılı sonuç verirse, ovulasyonu düzenleyerek polikistik over sendromuna sahip kadınlarda gebelik şansını arttırabilmek mümkün olacak.

 

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda tekrarlayan şekilde kistler oluşmasına neden olarak adet döngüsünü bozabiliyor, hamile kalmayı engelleyebiliyor ve obezite gibi bazı hastalıkları da tetikleyebiliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 9829

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 4108

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön