Gözünüzü kaşımayın!

Gözümü neden kaşımayayım ki; gayet güzel, insanı rahatlatan bir hareket diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Gözünüzü kaşımayın!

Gün içerisinde gözleri kaşımak pek çoğumuzun yaptığı masum bir hareket gibi görünüyor. Ancak gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmak pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bu hareket bazen doğrudan, yani mekanik etkiyle; bazen de dolaylı olarak hastalık etmenlerinin ortama ulaşmasını sağlayarak, çeşitli hastalıklara neden olabiliyor ya da onların gelişmesine katkıda bulunabiliyor.

İleri derecede görme bozukluğuna yol açıyor!
Yüksek ve düzensiz astigmatizme gelişmesine ve böylece uzağı görmekte zorluğa yol açan “keratokonüs hastalığı”nın oluşmasında diğer birçok faktörün yanında gözleri kaşıma da önemli rol oynamaktadır. Bu hastalık, genellikle ergenlik çağında başlamakta, erişkin yaşlara kadar ilerlemesini sürdürebilmektedir. Bazen ileri derecede görme bozukluğuna yol açabilmekte, sonuçta bazen keratoplasti (halk arasındaki adıyla göz nakli) ameliyatı dahi gerekebilmektedir. Bu nedenle kaşıntıya neden olan, özellikle alerji gibi hastalıklar olduğunda, derhal tedavi yoluna gidilmelidir.

Göz dokularına zarar verir
Gözleri kaşıma, mekanik olarak ayrıca göz dokularında zedelenmeye yol açabilir. Kaşınma hissine yol açan şey örneğin kirpik ya da bir yabancı cisim olduğunda bunlar göz dokularına ilave zararlar da verebilir.

Elleri sürekli temiz tutmak da göz sağlığı için uygulanabilecek önlemlerden biridir!
Gözleri kaşımanın bir başka önemli olumsuz etkisi de, göz çevresinde ya da elimizde bulunabilecek mikrobik ajanların göze bulaşmasına neden olabilmesidir. Günlük hayatta gün içinde belirli aralıklarla yıkadığımız için ellerimizin temiz olduğunu düşünebiliriz ancak; eller kirli pek çok madde ile temas edebilmektedir. Ayrıca, bir gözümüzde bulunabilecek bir mikrop –tedavi altında olsa bile- kaşıma ile diğer göze de geçebilir. Bunlardan kaçınmak için elleri gerektikçe temizlemek çok önemlidir.

Gözünüzde sürekli bir kaşıntı hissi varsa mutlaka göz doktoruna başvurun
Gözde kaşınma hissi uyaran etmenlerin başında alerjiler gelmektedir. Bu alerjilerin birçok türü olmakla birlikte; mevsimsel olanları ve polen alerjileri sık görülmektedir. Bu alerjiler esasında her mevsim görülebilirse de, çoğunluk bahar aylarına ortaya çıkmaktadır. Alerji etmeni biliniyorsa ona göre tedbir almak ve buna rağmen ortaya çıktığında da en kısa sürede uzman desteği almak gerekmektedir. Bazen inatçı alerjiler de görülebilmesine rağmen çoğunlukla ilaçlarla kolayca kontrol altına alınabilir.

 

 
Op. Dr. Mustafa Temel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön