Bademcik ile ilgili herşey

Bademcik nedir? Bademcik iltihabı nedir?

Bademcik ile ilgili herşey

Bademcik nedir?

 
Bademcikler  ağız içinde boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokulardır.. Bunlar vücudun savunma sisteminin bir parçasıdırlar. Bademcikler üst solunum yollarından giren mikropları tanıyarak, vücudu savunmaya hazırlar.Bademcik İltihabı Nedir?

 
Bademcik iltihapları antikor üretimi normal işlevinde olmadığı takdirde bademciklerin mikroplara yenik düşmesi neticesinde şişmesiyle oluşur.Bademcikler Neden Şişer?

 
Bademcikler, kişiden kişiye tükürükle ve yakın temasla bulaşan mikroplar nedeniyle şişer. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Ateş, yutkunma güçlüğü, yutkunurken ağrı gibi eşlik eden belirtiler de bulunur. Soğuk bir şey içilmesi, sağlıklı bir insanda herhangi bir bademcik sorununa yol açmazken, müzmin bademcik sorunu olan ya da bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda yerel direnç düşüklüğü nedeniyle hastalığa neden olabilir. Stres bademciği şişirmez, ancak direnç düşüklüğüne yol açarak kolay hastalanmaya zemin hazırlayabilir.Bademcik iltihabı ile orta kulak iltihabı arasında nasıl bir bağlantı vardır?

 
Bademciklerin ve Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açarlar. Buda hastalarda orta kulak iltihabına bağlı olarak işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları gözlenmektedir. Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri ortodontik bozukluklar, yüz gelişiminde bozukluklar ve konuşma bozukluğuna yol açabilmektedir.


 
Bademcik iltihabı ile romatizma ve kalp hastalıkları arasında nasıl bir bağlantı vardır?

 
Bademcik iltihabı, eklem romatizması ve kalp romatizması olarak bilinen önemli hastalıklara yol açabilir. Kalabalık ortamlarda, bu mikrop hızla yayılabilir. 5–15 yaşları arasında daha çok görülen romatizmal kalp hastalığı, çoğunlukla eklemlerde ilk belirtilerini verir. Diz, dirsek, ayak bileği gibi eklemlerde şiddetli ağrı, şişlik, ısı artışı, kızarıklık gibi belirtiler varsa, romatizmal kalp hastalığından şüphelenilmelidir. Kalp kapaklarında tutulmanın ortaya çıkması, ileri yaşlarda ölümle sonuçlanabilecek kalp rahatsızlığına neden olabilir.Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir?


 • Sık tekrarlayan boğaz ağrılarında

 

 • Boğaz ağrısına bağlı olarak sürekli ateşlenmelerde

 

 • Bademcikler Beslenme ve solunuma engel oluyorsa

 

 • Bademcikler Uykuda soluksuz kalkmaya neden oluyorsa


Bademcik Ameliyatı sırasında neler olur?


Bademcik ameliyatında hastaya genel anestezi verilir.
Hastanın ameliyathane gitmesi ve ameliyat bitip tekrar odaya alınması 1- 1.5 saat sürer. Doktorlarımız bademcikleri bulundukları yerden bazı kesiler yaparak çıkartacak ve kanamayı durduracaktır. Bazı vakalarda solunum güçlüğü ve kanama belirtisi olabilir. Ve tekrar ameliyathane alınabilir. Endişelenecek bir durum değildir.Ameliyat sonrası ne zaman taburcu olunur?


Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5 – 10 saattir. Yeterli sıvı alamayan hastalar hastanede1 gece daha kalabilir.

 

 
KBB UZMANI
Opr. Dr. Ebru AKTAŞ

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön