Antibiyotik iyi bir şey mi?

İlacın tanımı yapılırken “Yan etkileri, olumlu etkilerinden azsa ilaç olarak kabul edilir.” yazar. Öyleyse doğru tedavi için doğru ilacı kullanmak önemli.

Antibiyotik iyi bir şey mi?

Nelere dikkat edeceksiniz, birlikte bakalım


Son dönemlerde bana başvuran anne-babaların birçoğu bu soruyu soruyor. Duyunca aslında çok seviniyorum. Çünkü bu durum ebeveynin çocuğuna verilecek ilaç hakkında bilinçlenmesi anlamına gelir; doktoru önermiş olsa bile. Bu soruyu cevaplamadan önce mikropların kabaca üçe bölünebileceğinden bahsetmek istiyorum:

1 Bakteriler
2 Mantarlar
3 Virüsler

Antibiyotik doğrudan bakteri ve mantar cinsindeki mikropları öldürür. Özellikle bakteriler yüksek ateşle seyreden sinüzit, orta kulak iltihabı, irinli bademcik iltihabı, zatürre gibi hastalıklara neden olurlar ve bu hastalıklarda doktorunuz antibiyotik reçete ettiğinde fayda sağlanacaktır. Dirençli bazı mantar hastalıklarında da antibiyotikler faydalı olacaktır.

Nezle gibi genelde hafif ateş, burun akıntısı, hapşırık, göz yaşarması ve ses değişikliğiyle seyreden hastalıklar çoğu zaman virüslerden kaynaklanır. Antibiyotik uygulaması virüsleri etkilemez. Bu nedenle nezle gibi durumlarda antibiyotik kullanılması boşunadır.“Çocuğunuz konusunda ne kadar hassassınız biliyorum. Hele ki hastaysa… Ancak antibiyotik kullanımı çok önemli. Her hapşırdığında kullanılmamalı.”İlacın yan etkisi çoksa
Antibiyotik iyi bir şey mi? sorusuna cevabım şudur:

"Doğru hastalıkta kullanıldığında faydalıdır, diğerlerinde ise gereksiz ve hatta zararlıdır. Bu ayrımı doktorunuz, değerlendirmesi sonucunda yapacaktır."

Her ilacın yan etki yapma olasılığı vardır. Ancak bu ilacı vermediğimizde oluşacak sonuç, ilacın yaratması olası yan etkiye kıyasla daha vahimse, o zaman ilacı uygulamak daha doğrudur.

Elbette antibiyotiklerin de yan etkileri vardır, ancak tedavide sağlayacağı fayda yan etkilerin oluşturabileceği olumsuz sonuçlardan daha büyükse, o zaman elbette kullanmanız gerekecektir.

Tam tersi durumda nezle halinde antibiyotik kullanımın herhangi bir faydası olmamakla birlikte zararı olacaktır. İshal, kusma, karın ağrısı, ağızda veya genital bölgede mantar oluşumu bu zararlara örnektir. Hatta bazen bağıraklarımızda yaşayan faydalı mikropları da öldürerek kötü mikropların yerleşmesine izin verebilir ve bu fırsatçı mikroplar zehir salgılayabilirler.  Sonuç olarak


Bu konuda anne ve babalar olarak sizlerin bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. Ancak asla unutmayın ki, çocuk doktorunuz bu günlere ulaşabilmek için en azından 10 sene eğitim aldı dolayısıyla bu konuda ona güvenmeniz isabetli olacaktır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
uzmanı Dr. Gökhan Mamur

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön