Pil takılma ameliyatının özellikleri

Köprücük kemiğinin altına 3–4 cm’lik pilin gireceği kadar genişlikte bir kesi yapılıyor ve pil cildin altına yerleştiriliyor.

Pil takılma ameliyatının özellikleri

Pil takılma aşamasına gelindiğinde, eğer gerekiyorsa, elektrofizyolojik çalışmayla hastada ritim bozukluğu olup olmadığına bakılıyor. Eğer bu çalışma sonucunda hastada ritim bozukluğu sorunu tespit edilirse, şok veren pil seçiliyor. Eğer hastada ritim bozukluğu yoksa o zaman normal pil tercih ediliyor. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak Doç. Dr. Oğuz şöyle konuşuyor: “Köprücük kemiğinin altına 3–4 cm’lik pilin gireceği kadar genişlikte bir kesi yapılıyor ve pil cildin altına yerleştiriliyor. Köprücük kemiğinin altından geçen ve kalbe giden damarın içine yerleştirilen bir aparat sayesinde, kalp pilinin kabloları röntgen ışınları altında yerleştiriliyor. Yapılan ölçümler sonucunda eğer her şey yolundaysa, kablolar burada bırakılıyor ve kabloların uçlarındaki tutunma mekanizmaları sayesinde buraya tutunuyor.

Kalbin üç farklı odacığına üç farklı kablo yerleştiriliyor. Operasyon yaklaşık 2 ya da 3 saat sürüyor. Bu pili uygulamasındaki en hassas konu, üç kablo arasındaki zaman aralıklarının ayarlanması. Bunu ayarlamak için ise ekokardiografi (kalp ultrasonografi) tetkikleri kullanılıyor. Bu işlem ameliyattan bir gün sonra yapılıyor.”  Doç. Dr. Oğuz, pil takıldıktan hemen sonra hastanın yarar görmeye başladığını ve maksimum faydanın ilk 6 ay içinde ortaya çıktığını vurguluyor. Pil öncesi, nefes darlığı nedeniyle gece yatmakta zorluk çekerken, zamanla geceleri daha rahat yatar hale geliyorlar. Pil takıldıktan sonra daha rahat yürüyebildikleri gibi, efor testi sırasında aletin üzerine bile çıkamayan hastalar, altıncı ay kontrolünde bu testi yapabilir hale gelebiliyorlar.

Sürekli kontrol
Pil takıldıktan sonra hastalar sık sık kontrol ediliyor. Çünkü Doç. Dr. Oğuz’un belirttiğine göre tedavinin en önemli bölümü, pil takıldıktan sonraki ayarlama aşamasında başlıyor. Hasta bir ay sonra ve devamında 6 ayda bir olmak üzere kontrole çağrılıyor. Kontrol sırasında kablolar arasıdaki zaman farklılıklarını yeniden ayarlamak gerekiyor. Zaman içinde kalp yeniden küçülüyor. Belli bir miktarda küçülme duruyor ve kalbin kasılma gücü artıyor. Bu denge sağlandıktan sonra ayarı tekrar yapmak gerekmiyor. Ancak hastanın her 6 ayda bir doktor kontrolünden geçmesi şart.

 

Anadolu Sağlık Merkezi
Kardiyoloji
Uzm. Doç. Dr. Enis Oğuz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön