Uzun yaşam sürmemizi etkileyen faktörler nelerdir?

Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan araştırma, uzun yaşama ile ilgili bildiklerimizi pekiştirmenin yanısıra yeni bulgular da sunuyor.

Hayatımızı uzatmamız mümkün mü?

Olabildiğince uzun bir yaşamak için abartmanın alemi yok ancak birkaç konuya özen göstererek istatistiklere göre hayatınızı uzatmanız mümkün.

 

İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi’nde tıp alanında çalışan bilim insanları, ömür süremizi etkileyen faktörleri açıkladı. Bulguları, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’da yapılmış 25 araştırmaya dayanıyor. Araştırmanın başında bulunan Jim Welson, araştırmaya temel oluşturan dev boyuttaki veri miktarının sağladığı avantajları anlatıyor: “Büyük Veri ve genetik araştırmaları sayesinde hangi alışkanlıkların ve hastalıkların hayatımızı uzattığını veya kısalttığını ortaya çıkarabildik.” 

 

 

Bitmek bilmez veri denizinde yapılan araştırmada doğrudan ve dolaylı olarak yaşam süremizi etkileyen faktörler ortaya çıkarıldı.

 

Okul hayatımızın ardından kendimizi eğitmeye devam ettiğimiz her yıl, yaşam süremizi yaklaşık on bir ay uzatıyor.

 

“Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir?” sorusunun yanıtını bilemesek de çok okuyanın çok yaşadığını söyleyebiliyoruz. Ayrıca, “yeni deneyimlere açık” kalmanın da olumlu bir etkisi var.

 

Sigara ve akciğer kanserine neden olan diğer unsurlar en büyük negatif etken.

 

 

 

Obezite ve diğer diyabet faktörleri ciddi birer risk.

 

Aşırı kiloların neden olabileceği negatif sonuçları herkes bilir ancak yaşam süresini kısaltabileceği, birçok kişi tarafından bilinmiyor. Araştırmacılardan Dr. Peter Joshi’nin ifadesine göre “Verilen her kilo, aşırı kiloluların ömrünü iki ay daha uzatıyor.”

  

Alışkanlıkların yanında genetik unsurların yüzde 25 etkili olduğu düşünülüyor. Bu nedenle Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları 606.059’dan fazla kişide uzun yaşamla bağlantılı olan genleri inceledi. Her insan genlerinin yarısını ebeveyninden aldığı için bu incelemede deneklerin ebevenylerinin genetik bilgileri de ele alındı.

 

 

Araştırmacılar, DNA’nın kolesterol düzeyiyle ilgili olan bölümünün, yaşama süresini sekiz ay kısaltabildiğini buldu. Yaşam süremizi etkileyen kalp damar hastalıkları en çok genetik faktörlerce belirleniyor.

 

Artık araştırmacıların araştırmaları gereken tek bir zararlı unsur kaldı, o da İskoç yemeklerinin pek ömrü uzatan etkilerinin olmaması…

 

Dünyanın en yaşlı insanlarını tanıyor musunuz?
+24
Nobel ödüllü biyolog Rita Levi-Montalcini 2012 yılında 103 yaşında hayatını kaybetti.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 187

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2830

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2337

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1527

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön