Yeterince su içmediğimizi nasıl anlarız?

Yeterince su içmediğinizi vücudunuzda oluşan belirtileri takip ederek anlayabilirsiniz.

Yeterince su içmediğinizin 8 işareti

Uzmanların önerisine göre günde 2,5-3 litre kadar su içmemiz gerekiyor. Eğer birkaç gün boyunca yeterince su içmezseniz, vücudunuzda bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtilerden birkaçını yaşadığınızı düşünüyorsanız, içtiğiniz su miktarını gözden geçirmenizde fayda var:

 

1- Ağız kuruluğu

Susuzluğun en belirgin işareti olan ağız kuruluğunu, zaman zaman bulduğumuz herhangi bir içecekle, çayla, kahveyle ya da soğuk meşrubatla gidermeye çalışırız. Ancak sık sık ağız kuruluğu yaşıyorsanız, yeterli miktarda su içmediğinizi fark edip şişenizi doldurmalısınız.

 

2- Kuru cilt

Vücudumuzun en büyük parçası olan cildimiz de, bütün organlarımız gibi suya ihtiyaç duyar. Yeterince su almadığınızda cildinizde kuruluk, döküntüler ve hatta kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelebilir.

 

3- Göz kuruluğu

Sıcak havalarda ve klimalı ortamlarda sık sık göz kuruluğu yaşamamız normaldir. Ancak görüşünüzü etkileyecek şekilde rahatsız edici bir göz kuruluğu hissediyorsanız, bu da susuz kaldığınızın bir işaretidir.

 

 

Ne zaman su içilmez?

 

4- Eklem ağrısı

Kemikler, özellikle omurgamız da %80 oranında sudan meydana gelmiştir. Dolayısıyla sağlıklı bir iskelet sistemi için de yeterince su içmeye ihtiyaç duyarız. Eğer kemiklerinizde, özellikle eklem yerlerinizde sık sık ağrı duyuyorsanız, daha sık su içmelisiniz.

 

5- Uzun süren hastalık

Metabolizmamız toksinleri atabilmek için yeterince suya ihtiyaç duyar. Susuz kaldığınızda vücutta daha fazla toksin birikir ve bu yüzden çeşitli rahatsızlıklarımız daha uzun sürebilir. Hasta hissettiğinizde iyileşmeniz uzun sürüyorsa, daha fazla su tüketmeniz gerekiyordur.

 

6- Yorgunluk

Vücudunuz dehidre olduğunda, yani susuz kaldığında, ihtiyaç duyduğu sıvılar için kanınızdan faydalanmaya başlar. Dolayısıyla kan basıncınız düzensiz hale gelir ve kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Daha fazla oksijen, daha iyi bir kan dolaşımı için de yeterince su içmelisiniz.

 

7- Sık sık acıkmak

Susuz kaldığınızda bazen kendinizi daha aç hissedebilirsiniz. Sık sık atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız da, daha sık su içmeye özen gösterin.

 

8- Sindirim problemleri

Organları koruyan mukus tabakası, yenilenmek için suya ihtiyaç duyar. Tıpkı ağız ve göz kuruluğu gibi, iç organlarımız da susuz kaldığımız zaman ihtiyaç duyduğu mukus tabakasını yenileyemez ve işlevlerini yerine getiremeyebilir. Susuz kalındığında en sık yaşanan problemlerden biri de kabızlık ve benzeri sindirim sorunlarıdır.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön