Yaz tatillerinde en sık görülen rahatsızlıklar

Sıcak hava, birçok insanın açık havaya çıkmalarına neden oluyor ancak uzmanlara göre uzun yaz günleri, acil servislere yapılan ziyaretlerin de artışına sebep oluyor.

Yaz tatillerinde en sık görülen rahatsızlıklar

Uzmanların verdiği bilgilere göre boğulma ya da yaralanmalar yaz mevsiminde artışa geçiyor – çoğunluğu önlenebilir olsa da... Yaz aylarında hastaların, hastaneye gitmelerinin en yaygın sebeplerini ve bunları önlemenin yollarını uzmanlara sorduk. İşte aldığımız yanıtlar:

 

1- Sıcaklıkla ilişkili rahatsızlıklar

Yaz aylarında birçok insan dehidrasyon ya da ciddi güneş çarpması gibi sıcaklıkla ilişkili sorunlar neticesinde doktorlara gidiyor. Yapılan araştırmalara göre, ABD’de yılda yaklaşık 1000 kişi, ısı kaynaklı sorunlar neticesinde hayatını kaybediyor. Çok daha fazlası ise güneşe aşırı miktarda maruz kalarak mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrıları gibi hafif semptomlarla hastanelere başvuruyor. Sıcaklık yüksek olduğunda, bol sıvı almak ve uzun saatler boyunca açık havada bulunmaktan kaçınmak gerekiyor. Günün en sıcak saatlerinin 14.00 ile 16.00 arası olduğunu da unutmamak gerek.

 

2- Yüzerken yaşanan yaralanmalar ve boğulma

Yaz aylarında makul sayıda yüzme ile ilişkili yaralanmalar yaşanıyor ve bunların çoğunluğu su kütlesine atlama, gözetilmeyen çocuklar ve bot gezintileri sonucunda yaşayan travmalar oluyor. Boğulma vakaları da hava sıcaklıkları artmaya başladığında yükselişe geçiyor. Bu durumda en çok çocuklara dikkat etmek gerekiyor çünkü bir çocuğun hiç kimse fark etmeden suya düşmesi oldukça kolaydır. Bu yüzden su aktivitelerini daima gözleyen bir yetişkinin olmasına dikkat edin.

 

 

 

3- Yanıklar ve kesikler

Mangal yanıkları, mutfak bıçakları ile kesilmeler sonucu hastanelere sayısız ziyaret yapılıyor. Çocuklar ateşe dokunmaya çalışabiliyor, yetişkinler ise sıcak kömür üzerine çakmak gazı dökme hatasına düşebiliyorlar.

 

4- Cilt tahrişleri ve böcek ısırıkları

Açık havada geçirilen uzun saatler, yapılan piknikler sonucunda yabani bitkilere maruz kalınabiliyor. Bu durumlarda cilt tahrişi vakaları görülebiliyor, böcek ve kene ısırıklarına rastlanıyor. Bazı enfeksiyon vakalarında ise antibiyotik kullanımı dahi gerekebiliyor. Vücudunuzda kaybolmayan ya da gittikçe büyüyen bir şişkinlik varsa eğer, dikkatli olun. Kendinizi kenelere ve sivrisineklere karşı güvende tutabilmek adına uzman tavsiyelerine başvurun.

 

 

5- Spor yaralanmaları

Futbol maçları gibi açık hava aktiviteleri beraberinde bolca yaralanmalar getiriyor. İlkbahar ve yaz aylarında acil servisler bilek burkulması ve kırık kemik vakalarından geçilmiyor. Bu tür yaralanmaların tedavisi için vücudunuzu dinlendirin, yaraya buz tutun, kompres yapın ve yaralı bölgeyi yükseltin. Ancak bir şeylerin gerçekten ters gittiğini düşünüyorsanız en kısa sürede hastaneye gidin.

 

6- Gıda zehirlenmeleri ve mide-bağırsak iltihapları

Sıcak mevsimlerde, birçok insan sindirim sorunları ile acil servislere başvuruyor. Sıcaklık ve nemli ortamlar bakterilerin hızlı bir şekilde üremeleri için ideal şartlar yarattığından, besin-kaynaklı rahatsızlıklar yaz aylarında zirveye ulaşıyor. Mangal sırasında gıdalar yeterince pişirilmiyor ya da sıcağın altında bırakılıyorlar, meyveler ve sebzeler düzgünce yıkanmıyor. Tüm gün güneş ışığına maruz kalan gıdalara özellikle dikkat etmek ve yemek yemeden önce elleri iyice yıkamak gerekiyor. 

 

7- Güneş yanıkları

Çoğu güneş yanığı hastaneye gitmeyi gerektirmese de bazıları için durum böyle değil. Güneş yanıklarınız su toplamaya başlarsa ya da mide bulantısı, baş ağrısı, ekstrem acı gibi sorunlar yaşarsanız hastaneye gidin.

 

 

 

Komik güneş yanıkları
+27
Komik güneş yanıkları

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön