Ağrı kesmenin bedeli ağır!

Yapılan yeni bir çalışma ibuprofen ve diğer steroidsiz ağrı kesici(NSAII) ilaçların kalp krizi ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Ağrı kesmenin bedeli ağır!

Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre kullanmaya alışkın olduğumuz ağrı kesicilerin kalp krizini tetikleme ihtimali olduğu ve kalp hastalığı geçmişi olanlara önerilmemesi gerektiği sonucuna ulaşıldı. İbuprofen içerikli ilaçlar ile yapılan araştırmada, bu ilaçları alan insanların kalp krizi geçirme ihtimallerinin, kullanmayanlara kıyasla yüzde 31 oranında daha fazla olduğunu ortaya çıkarıldı. Bir dizi markanın kullandığı maddelerden biri olan diklofenak ise yüzde 50’ye kadar kalp krizini tetikleyebiliyor.

 

Bu ilaçların reçeteli veya reçetesiz olarak önerilmesi, rahat bulunabilir ve kullanılabilir olması zararların bilinmesine rağmen insanların bu riskleri görmezden gelmelerine neden oluyor.

 

Peki ne olacak?

 

Araştırmaların sonuçlarına göre, insanların ağrı kesiciler ile ilgili olarak bilinçlendirilmesi ve kullanımın sınırlandırılması oldukça büyük önem taşıyor. Ağrı kesicilerin kullanımı, çoğu durum için önemli ve hatta elzem olabilir ancak özellikle kardiyovasküler hastalık geçmişi olan kimselerde veya risk altında olduğu bilinen kişilerde kullanımın makul bir seviyeye indirilmesi, en azından kabul gören dozlara çekilmesi de alınacak önlemlerden biri olabilir.

 

NSAII ilaçların kullanımı yalnız kalp krizini değil aynı zamanda eklem rahatsızlıkları, kanamalı ülser, böbrek rahatsızlıkları ve metabolik hastalıklar gibi rahatsızlıkları da tetikleyebiliyor.

 

AĞRI KESİCİLER İŞE YARIYOR MU YARAMIYOR MU? Türkiye’nin yüzde 16.4’ü migrend... AĞRI KESİCİLERİN ZARARLARI NELERDİR? Rastgele ağrı kesici alırken bir...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön