Plastik kullanımının zararları

Dünyamız plastiği sindiremez. Plastik şeyler satın alınır ve kullanılırlar; işte bu kadar. Dünyada ağır bir yük olarak kalırlar. Bu sorun artık kritik noktaya ulaştı.

Kullanmayı bırakmanız gereken 8 plastik ürün

Harekete geçmemiz gerekiyor! Hepimizin. Çünkü sorun aslında biziz. Biliyoruz ki mevcut veriler birçoğumuzun aklını karıştırıyor; bu yüzden aklınızda bulunması gereken birkaç bilgiyi ve yapılması acil olan eylemleri sizin için derledik:


• Dünya, plastiği sindiremez. Plastik var olduğu an, bir daha asla yok olmayacak demektir. Şimdiye dek üretilmiş olan her bir plastik parçası gezegen üzerinde hala mevcut. Plastik, zamanla küçük ve daha küçük parçalara ayrılır; ancak asla doğada çözünmez.

 

 

• Şu an okyanuslardaki plastik miktarı, deniz canlılarının 6 katı kadar.

• Tüm deniz kaplumbağası türlerinin bedenlerinin içerisinde ya da çevresinde plastik bulunduğu kanıtlanmıştır.

• Okyanuslardaki plastik maddeler sebebiyle, yılda yaklaşık 1 milyon deniz kuşu ölüyor.

• BPA gibi plastik kimyasallar, vücut tarafından emilirler. Hormonları ve endokrin sistemi etkilerler. Bu, büyük bir sorundur. Özellikle de herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığınız varsa…

• Birçok insanın farkında olduğu BPA sorunu bir yana, plastikte DDT ve PCB adında iki son derece zehirli kimyasal daha bulunur. DDT’nin sağlık etkileri kanseri, erkekte kısırlığı, düşük yapmayı, gelişimsel gecikmeleri, sinir sistemi ve karaciğer hasarlarını içerir. PCB de kansere katkıda bulunur ve bağışıklık sistemi, üreme, endokrin ve sinir sistemi hastalıklarına sebep olur.

 

 

 

 

Plastik yerine ne kullanılabilir?
+8
1. Plastik çatal-bıçakların doğaya verdiği zararlar: Kesinlikle yanlış. Bazı çevre dostu sağlıklı besin mekânları bile tekrar kullanılabilir malzemeler sağlamıyor. Zaman kaybetmeyi bırakmamız gerekiyor. Fransa, yakın zamanda plastik çatal-bıçak, bardak ve tabak kullanımını yasakladı. Atık miktarını 2025 yılına dek yarı yarıya, sera gazı salınımını ise 2030 yılına dek %30 azaltmayı hedefliyor. Siz de çantanızda portatif ve yeniden kullanılabilir çatal-bıçaklardan taşırsanız eğer, plastik miktarının azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. 

 

 

Pet şişelerin altındaki numaralar ne demek?

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön