Alzheimer’a karşı formda kalın!

Alzheimer’la mücadelede hem zihinsel hem de fiziksel sağlığın önemli olduğunu belirten uzmanlar, bol hareket ve Akdeniz tipi beslenme önerisinde bulunuyor. Sosyal olmak, zihni formda tutmak ve tehlike sinyallerini dikkate almak da hastalıktan korunmada etkili oluyor.

Alzheimer’a karşı formda kalın!

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, Alzheimer ile mücadelede zihinsel ve fiziksel olarak formda kalmanın önemli olduğunu söyledi. İstatistiklere göre yaşlanma ile ortaya çıkan Alzheimer hastalığından 2030 yılında 66 milyon, 2050 yılında ise 115 milyon insanın muzdarip olacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, “Ülkemizde 400 bin Alzheimer hastası olduğu söylense de, gerçekte rakamın bundan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Sayısal veriler moral bozucu fakat yeni araştırma sonuçları umut verici: 5 maddelik önlemlerin uygulanması ile Alzheimer riskini %30 oranında azaltılabilirsiniz” diye konuştu.

 

Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, bu önlemleri şöyle sıraladı:

 

Zihninizi formda tutun

 

Beyninizi ne kadar fazla kullanırsanız o kadar yeni sinir bağlantısının kurulmasına imkân verirsiniz. Bir şeylerle meşgul olmak önemlidir ancak bu meşguliyet televizyon izlemek olmamalıdır. Yüksek televizyon izleme oranı ileri yaştaki belleğe zararlı olabilir ve hastalık yapma olasılığını artırabilir. Zihinsel formda kalmanın en iyi yolu kuşkusuz kitap okumak, bulmaca çözmek, yabancı dil öğrenmek, resim, müzik gibi yaratıcı uğraşlar edinmek, satranç, tavla gibi oyunlar oynamaktan geçer.

 

Hareket edin

 

Ne kadar çok hareket ederseniz, kan dolaşımınız o kadar iyi olur. İleri yaşlarda bedensel olarak aktif olan kişi, hücrelerine daha fazla doğru besinin gitmesine imkân verir. Bu hem bağışıklık sistemini hem de aralarında beyni de saydığımız vücudun tüm organlarını güçlendirir. Araştırmalar, en iyi açık havada olmak üzere, günde 20 dakika, haftada toplam 2,5 saatlik egzersizin yeterli olduğunu söylemektedir. Egzersizin şekli yürüyüş yapmak, bahçede çalışmak, bisiklet binmek veya merdiven çıkmak olabilir. Fiziksel formda olmanız, yaşla birlikte ortaya çıkan kalp-dolaşım sistemi hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı) ve aşırı kilodan da sizi koruyacaktır.

 

 

Sosyal olun

 

Unutmayın ki; ses, mimik ve jestlerin yorumlanması her zaman zihni meşgul eder. Başka insanlarla sosyal iletişimde bulunmak, hem yalnızlık duygusu ile başa çıkmanızı kolaylaştırır hem de beyin hücrelerinizi meşgul eder. Bunun yanı sıra, diğer insanlarla sosyal iletişimin kısa-uzun hafıza üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir.

 

Akdeniz tipi beslenin

 

Bilinçli beslenen kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalleri daha düşüktür. Araştırma sonuçlarına göre, özellikle sebze, meyve, zeytinyağı, fındık tüketimi yani Akdeniz tipi beslenme dediğimiz beslenme önerilmektedir. Kırmızı et tüketiminiz daha az olmalı, buna karşılık omega-3 bakımından zengin olan balık tüketiminin daha fazla olmalıdır. Özellikle doymamış omega-3 yağ asitleri ve sebze ve meyvelerde bulunan polifenoller Alzheimerı önlediği için tavsiye edilir. Yine kafein hastalık riskini azaltabilir.

 

Tehlike sinyallerine kulak verin

 

Obezite, depresyon, diyabet gibi risk faktörlerini Alzheimer için tehlike sinyalleri olduğunu ve dikkat etmek gerektiğini bilin. Bu hastalıklar, sonrasında ortaya çıkabilecek demans (bunama) ile yakından ilişkilidir. Kan basıncınızın ve kolesterol seviyelerinizin düzenli takibi ile önleyici tedbirlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 521

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 802

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2395

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1669

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3330

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön