Torunla ilgilenmek sağlık açısından çok yararlı

Yapılan araştırmalara göre torunla vakit geçirmenin sağlığa faydaları çok fazla!

Torunla ilgilenmek sağlık açısından çok yararlı

Ebeveynlerinizden çocuklarınıza bakıcılık yapmalarını istediğinizde, onlara şu gerçeği hatırlatın: Evolutionand Human Behavior dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, torunlarının bakımına yardımcı olan büyükanne-babalar, daha az yardımcı olan büyükanne-babalar kıyasla daha uzun süre yaşayabiliyorlar. Hatta araştırmacılara göre, torunları ile ilgilenen büyükanne-babalar, yaklaşık 5 yıl daha fazla yaşıyorlar.

 

Kendi torunları olmayan yaşlı insanlar da farklı ailelerden olmalarına rağmen, başkalarının çocukları ile ilgilendiklerinde benzer avantajlardan faydalanıyorlar. Çocuklarla ilgilenen çocuksuz yetişkinlerin ömürlerine, yaklaşık 3 yıl ekleniyor.

 

Araştırmacılar, torunlarla ilgilenmenin yararlarını incelemek adına 70 ile 103 yaşları arasında 500 yaşlı katılımcıdan elde edilen yaklaşık yirmi yıllık verileri değerlendirdiler. Yaş, fiziksel sağlık, sosyoekonomik durum ve çocuk sayısı gibi etmenleri göz önünde bulundurdular; ancak yine de torunlarla ilgilenme ile uzun yaşam arasındaki bağlantıyı ortaya koyabildiler.

 

 

Bakıcılığın yararlarını ortaya koyan ilk çalışma bu değil

 

Bu yıl Social Science and Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırma kapsamında, torunları ile ilgilenen büyükannelerin fiziksel açıdan daha sağlıklı oldukları ve haftada bir torunlarına bakanların Alzheimer risklerinde düşüş yaşandığı görüldü.

 

Ayrıca torunları ile vakit geçirmek, yaşlı insanların bağışıklık sistemlerini güçlendiriyor ve daha aktif kalmalarını sağlıyor; geçmiş sağlık problemleri olan ve düşük gelir sorunları ile mücadele eden kişilerde bile sağlık açısından faydalara rastlanıyor. Son olarak da yaşlı insanlar torunları ile güçlü bağlar kurduklarında, her iki taraf da düşük depresyon riskinden faydalanıyor.

 

Yine de büyükanne-babaların elde ettikleri bu avantajlar, ebeveynlerin çocuklarını sürekli onlara bırakmaları gerektiği anlamına gelmiyor; çünkü fazla ilgi, yaşlılar açısından stres ve baskı demek oluyor. “Ölçülü bir seviyede bakım ve ilginin, sağlık açısından pozitif etkileri olduğu görülüyor.” diyor araştırmadan Ralph Hertwig ve şöyle ekliyor: “Ancak önceki çalışmalardan gördüğümüz kadarıyla, daha fazla dâhil olma, strese sebep oluyor – ki bu durumun hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerinde olumsuz etkileri var.”

 

Gittikçe daha fazla araştırma tarafından kanıtlandığı üzere, çocuk bakımına ölçülü bir şekilde dâhil olma, yaşlı insanlar açısından oldukça faydalı; bu yüzden ara sıra bebeğiniz için bakıcıya ihtiyaç duyarsanız, kendi ebeveynlerinizi dışlamayın. Görünen o ki genç kalabilmek için ihtiyaçları olan şey, bu olabilir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön