Ellerinizi böyle kurutuyorsanız...

Umumi tuvaletlerde yer alan kurutma makineleri ne kadar hijyenik?

Ellerinizi bu makinede kurutuyorsanız...

Modern umumi tuvaletlerdeki lüks el kurutma makineleri, kağıt havluları bir kenara atmamıza neden oluyor. Bu yöntemin daha hijyenik olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Yeni bir araştırmaya göre, bu yöntem, daha fazla mikrop yayıyor olabilir.

 

The Journal of Applied Microbiology dergisinde yayınlanan araştırmada, araştırmacılar, temas olmaksızın parmaklara sıcak hava üfleyen el kurutma makinelerinin, kâğıt havlulara göre 1300 kat daha fazla mikrop yaydıklarını ortaya koydular.

 

Bu konuyu çözebilmek adına, araştırmacılar katılımcılardan eldivenli ellerini MS2 adlı zararsız bir virüsle dolu solüsyonun içerisine sokmalarını istediler. Hızlıca bir silkmeden sonra, katılımcılar ellerini bu üç yöntemden biri ile kuruttular:

 • Jet kurutucu,
 • Geleneksel bir el kurutma makinesi,
 • Kâğıt havlular.

 

Bu kurutma işleminin ardından deney öncesinde kurutma yöntemlerinden farklı uzaklıklara yerleştirilen petri kutularından ve havadan örnekler toplandı. Havanın ve yüzeylerin analizinden sonra, jet kurutucuların diğer yöntemlere kıyasla daha uzak mesafelere daha fazla mikrop yaydıkları görüldü.

 

Jet el kurutma makineleri, daha önce de incelemeye alınmıştı. 2014 yılında yapılan bir çalışmada da benzer sonuçlara ulaşıldı: Jet el kurutma makinelerinin çevresindeki uçuşan mikrop sayısı, kâğıt havluların çevresindeki havaya kıyasla 27 kat daha fazlaydı.

 

Konunun rahatsız ediciliği bir yana, deneyde zararsız virüslerin test edildiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor; tuvalet gibi alanlardaki asıl sorun olan bakterilerin değil... Ancak araştırmada kurutma yöntemlerinin bakterileri nasıl yaydıkları incelenmedi.

 

Sonuç olarak kapıyı mendille açan ve yanında sürekli el antiseptiği taşıyan insanlardan olmayı seçebilir ya da ellerinizi tuvalette ne varsa onunla kurutup mikroplara meydan okuyabilirsiniz. Mikroplar söz konusu olduğunda ekstra dikkat etmenizi gerektiren medikal bir sebebiniz olmadığı sürece, bu durum günlük hayatınızı pek de etkilemeyecektir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Mayıs 2018 Cuma 09:36

  umumi tuvalet kapılarına dokunmadan açılır otomatik olsa bir çok sorun kendiliğinden çözülür.(bakteri-mikrop yayılması, engelli vatandaşlar için kolaylık vs.)

  Cevapla
 •  
  24 Mayıs 2018 Perşembe 13:14

  Bakterilerin 120 derecenin üzerinde yaşama oranı %1 'e kadar düşer. El kurutma makinelerindeki sıcaklık bakteri çoğalmasını durdurur. Yani kağıt üzerindeki sayısal veriler, özellikle oranlar yanıltıcı olabilir.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön