D3 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Vücudun güneş ışığını sentezleyerek ürettiği D3 vitamini nedir ve D3 vitamini eksikliği nasıl giderilir?

Yeterince D3 vitamini alıyor musunuz?

D3 vitamini nasıl oluşur?

Vücut doğrudan güneş ışığı gördüğü zaman, bu ışığı deri üzerinde sentezler ve kendi D3 vitaminini üretir.

 

D3 vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D3 vitamini eksikliği demek, aslında D vitamin eksikliği demek. Çünkü D3 vitamini önce karaciğere, ardından böbreklere taşınır ve böbrekler D3 vitaminini D vitaminine çevirir. Vücut, ihtiyacı olan D vitamininin yüzde 90’ını güneş enerjisini sentezleyerek üretir. Uzmanlar, günde 30 dakika en azından kolların, bacakların ve yüzün doğrudan güneş ışığı görmesinin D3 vitamini depolamak için yeterli olacağını söylüyor.

 

D3 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D3 vitamini eksikliği, D vitamin eksikliği anlamına gelir. D vitamini çocuklarda kemik büyümesi ve diş gelişimi, yetişkinlerde kemik ve diş sağlığının korunması, yaşlılarda ise kemik erimesi ve diş sağlığının korunması için gereklidir. Ayrıca sağlıklı bir kas sistemi için de yeterli D vitamini alınması şarttır. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme, ileri yaşlarda kemik erimesine sebep olur. Kemik ağrıları, sürekli yorgunluk ve depresyon hallerinin muhtemel sebebi D vitamini eksikliğidir.

 

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, istridye, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, balık yağı ve mantar D vitamini alınabilecek kaynaklardır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Ekim 2019 Salı 22:01

  Saç için önamlinidir peki

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2018 Pazartesi 09:42
 •  
  10 Haziran 2017 Cumartesi 21:01

  D3 ne zaman verilir çocuklara

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2018 Çarşamba 12:51

  merhaba doktor değil ama hastayım devid 3 ne zaman verilir sorusunun cevabı verilecek kişinin herhangi bir sağlık kuruluşunda örnek (olarak devlet hastahanesi veya sağlık ocağı) tam kan tahlili ve d3 , b12 değerlerini isteyip sonuçlar çıkınca eksikliğine göre damla olarak 1 damla ile başlayıp 15 damlaya kadar çıkabilir. eğerki devamlı eksikliği oluyor ise başka bir hastalık yada ilaç tetikliyor olabilir. böyle durumlarda üniversite hastenelerindeki hematoloji bölümünden tekrar kontorl edilmesi gerek görülürse devamlı olarak günde bir defa hastanın durumuna göre 1-15 damla verilmeli.(ağızdan)


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön