Oturmak, sigara içmek kadar zararlı

Koltuğunuzda çok fazla vakit geçirmek sağlığınız için neden zararlı?

Oturmak, sigara içmek kadar zararlı

Bunu hepimiz yapıyoruz. Üstelik bazılarımız için kaçınılmaz bir durum, hali hazırdaki işimizden ayrılmadığımız sürece. Çoğumuzun çalışma saatleri göz önüne alındığında, uzmanlar uzun süreli oturma ile ilişkili sağlık risklerini ölçmeye odaklandı ve sonuçlar pek de hoş değil.

 

Beslenme Magnezyum Derneği tıbbi direktörü ve bir yazar olan Dr. Carolyn Dean, “Araştırmalara göre, işi dolayısı ile gün içinde uzun saatler boyunca oturmak zorunda olan insanlar, kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, kanser ve yüksek demans riski gibi kanserle ilişkili ölümler için daha yüksek risk taşıyorlar.”

Uzun süre oturmak kilo aldırıyor


“Uzun süreli oturmanın ayrıca metabolizmadaki şeker ve yağ üzerinde de zararlı etkileri vardır ki her ikisi de diyabet ve kalp hastalığı riskini arttırır. Ayakta durduğunuz süreden çok oturuyorsanız, yüzde 30 daha az kalori yakarsınız ve bu da kilo almanıza neden olacaktır.” Hepsi bu değil. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan çalışmalara göre, çok fazla oturmak erken ölüm oranları ile de bağlantılı.

 

Affinity Health & Wellness’dan Dr. Brent Baldasare, hastalarının uzun süreler oturmanın çekiciliklerini azalttığına dair şikayetlerde bulunduğunu belirtiyor. “ Uzun süreli oturmanın yarattığı problemlerden biri de duruş bozukluklarıdır ve duruş ve hareket ediş şekli çekiciliğin önemli anahtarlarındandır. Kambur birini gördüğünüzde, çekim yerine merhamet hissedersiniz.”

 

Önerilere kulak verin!

 

Şirketler çalışma politikalarını değiştirmeyeceklerine göre, bu risklerden mümkün olduğunca sakınmak için değişiklikler yapmak bizzat size düşüyor. İşte uzmanlardan bazı öneriler:

1. Yürüyüşe çıkın

Herkesin arada sırada mola vermeye ihtiyacı vardır. İş arasında kısa bir dolaşma, daha rahat hissetmenize ve hatta sonrasında da daha verimli çalışmanızı sağlar. “Her 20-30 dakikada bir, bir bahane yaratıp masanızdan kalkmalı ve ofis içinde kısa bir tur atma ya da esneme alışkanlığı edinmeniz gerekir” diyor Baldasare.

 


2. Teknolojiden faydalanın

Kamburlaşmamak ve duruşunuzu muhafaza etmek için bazı ürünlerden faydalanabilirsiniz. Sırtınıza takacağınız bir şerit, duruşunuzu bozduğunuzda vücudunuzu hafifçe titretir ve sizi uyarır. Bir süre bu aletten faydalanmanız, sonrasında onsuz da dik durmanızı garantileyecektir.


3. Zıplayın

Eğer önerilen sıklıkta kalkıp dolaşmanız mümkün değilse, fırsat bulduğunuzda 10 kez zıplayabileceğiniz kadar yükseğe zıplayın. Bu vücudunuzun tembelliğini kırmak için muhteşem bir yoldur. Enerjinizi arttırır, bel diskleri içine sıvı pompalar ve duruş kaslarını resetler.


4. Her fırsatta ayakta durun

Telefonla konuşurken, patronunuzun ofisindeyken, işe/eve giderken araç içinde, her fırsatta ayakta durun. Kan akışınız hızlanacaktır.


5. İyi beslenin ve takviye alın

Doğru beslenme, uzun oturma stresini azaltabilir. Sıcak veya soğuk su ile karıştırılmış magnezyum sitrat tozu için. Bu bir anti stres mineralidir ve gün boyunca rahat olmanızı ve geceleri sağlıklı uyumanızı sağlar.


6. İyi giyinin

Ayak ve bacaklarınızdaki kan dolaşımını engellemeyecek, çok sıkı olmayan ve doğal kumaşlardan dikilen giysiler tercih edin.

 

İlginç sandalye modelleri
+19
İlginç sandalyeler

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön