Sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için

Sigarayı bir türlü bırakamıyorsanız veya sürekli sigara dumanına maruz kalmaktan şikayetçiyseniz bu önerilere kulak verin.

Sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için...

Sigaranın herkese ve neredeyse bütün organlara zarar veren kötü bir alışkanlık olduğunu biliyoruz. Ancak her şeye rağmen sigarayı tamamen bırakmayı bir türlü beceremediyseniz veya sürekli olarak “pasif içici” konumunda sigara dumanına maruz kalıyorsanız, sağlığınızı bir nebze olsun koruyabilmek için şunlara dikkat edin:

 

Bol bol temiz hava alın

Herkesin sık sık temiz hava almaya ihtiyacı vardır ama sigara dumanına maruz kaldığınız ölçüde daha fazla temiz havaya ihtiyaç duyacağınızı unutmayın!

Sigara içmenin en belirgin etkilerinden biri, nefes darlığıdır. Ciğerlerinizin ihtiyacı olan oksijeni sigarayla engellediğinizde, bunu telafi etmek için fırsat buldukça temiz hava alın. Mesela kapalı mekanlarda sigara içmemek veya sigara içtikten sonra açık havada derin derin birkaç nefes almak bile faydalı olacaktır.

Oksijeni bol mekanlarda –parklarda, bahçelerde, ormanlarda da fırsat buldukça vakit geçirmeye çalışın.

Daha verimli ve doğru nefes alabilmek için farklı nefes teknikleri de deneyebilirsiniz. Bir nefes danışmanı size bu konuda yardımcı olabilir. Hatta nefes terapisi ile sigarayı bırakanlar bile oluyor!

 

Beslenmenize daha çok dikkat edin

Sigara dumanı, oksidan etkisiyle vücutta zararlı maddelerin birikmesini kolaylaştırıyor. Bu sebeple özellikle C vitamini ve beta karoten içerikli gıdaların (limon, portakal, brokoli, kivi, havuç, domates vb.) düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

 

Kan dolaşımınızı hızlandırın

Sigaranın en zararlı etkilerinden biri de dolaşım problemleridir. Bu yüzden kan dolaşımınızın normal olabilmesi için ekstra çaba harcamalısınız.

Sabahları soğuk duş almak, gün içinde küçük egzersizler yapmak, fırsat buldukça yürümek ve merdiven inip çıkmak işe yarayacaktır. Elbette en güzeli, düzenli olarak, haftada en az iki gün spor yapmak!

 

Sigarayı azaltmak için ne yapmalıyım?

Kafeinli içecek tüketimini mümkün olduğunca azaltın.

Mutlaka spora başlayın. Spor yaptığınızda kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz! Ayrıca spor yaptığınızda bol bol endorfin salgılarsınız, bu aynı zamanda ‘mutluluk hormonu’ olarak bilinen hormonlardan biridir. Sigara içmediğinizde oluşabilecek gerginlik, sinirlilik gibi durumları atlatmanıza da yardımcı olacaktır.

 

İlk sigara – son sigara saatleri belirleyin

Yapılan araştırmalar, uykudan hemen önce içilen sigaranın çok daha zararlı olduğunu gösteriyor. Ayrıca sabah uyanır uyanmaz, özellikle aç karnına içilen sigara da midenize ve sindirim sisteminize daha çok zarar veriyor. En azından günün ilk sigarasını geciktirin, akşam içeceğiniz son sigara için de bir saat belirleyin ve o saatten sonra sigara içmeyin. Bu şekilde sigarayı bırakma yolunda büyük bir adım atmış bile olabilirsiniz!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 362

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2893

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2406

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1531

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4907

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön