Ormanda yürüyüş yapmanın sağlığınıza faydaları

Orman yürüyüşleri etkili bir spor olduğu kadar ruhu dinlendiren bir rahatlama aracı. Peki sağlığımıza başka ne tür yararları var?

Ormanda yürüyüş yapmanın sağlığınıza faydaları

Japonların ‘orman banyosu’ deyimini bilir misiniz? Havadan, kokulardan, bitki örtüsünden ve seslerden keyif alarak kendini kaybetmek manasına gelir. Orman yürüyüşleri sadece keyif vermez, sağlığınıza da oldukça faydalıdır. Temiz hava almak ve egzersiz yapmak gibi bariz katkıları bir yana, ağaçlar arasında yürümenin yapabileceğiniz en sağlıklı aktivite olduğunu gösteren çalışmalar var.1. Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Bağışıklık sisteminin önemli bir parçasını NK (natural killer) denilen hücreler oluşturur ve bunlar kanserle savaşabilir. Ormanda bir yürüyüş bu hücrelere faydalı olabilir mi? Tokyo Nippon Tıp Fakültesi’nden Dr. Li ve ekibinin yaptığı araştırmada, küçük bir grup gönüllüden ormanda yürümeden önce kan örnekleri alınır. Daha sonra aynı grup 2-3 gününü ormanda geçirir. Yeniden kan örnekleri alındığında, NK hücrelerindeki aktivitede gözle görülür bir artış yaşanmış. Ormanda geçirilen tek bir gün bile bu hücreler üzerinde pozitif etki yaparken, bunun alışkanlık haline getirildiğini düşünün…

 

2.  Orman kokuları stresi azaltabilir

Kokular, sağlık ve duygular üzerinde güçlü bir etkiye sahiptirler. Kokular beyindeki duygusal merkez ile birbirine bağlıdır. Bu yüzden belirli kokular insanda nostalji hissi yaratır. Peki, stresi azaltmaya faydalı olabilirler mi? Kyoto Üniversitesi’nde bunun üzerine bir araştırma yapılmış. Daha sonra deneklerden ormanda geçirdikleri günler ile normal çevrelerinde geçirdikleri günleri, ruh hallerini kıyaslamaları istenmiş.  Sonuçlar ormanda geçirilen günlerin kronik stresi azalttığını gösteriyor.

 

3. Depresyona iyi gelebilir

İlginç bir çalışmada, ağaçlık bölgelerde oturan Londralıların daha iyi zihinsel sağlığa sahip olduğu ortaya kondu. Cadde kenarlarında bulunan ağaçların bile pozitif etki sahibi olması dikkat çekici ayrıntılardandı. Ağaçlara yakın olmak ya da mevsim değişimlerine tanık olmak, insanları kendisi bile depresyona sebep olabilecek şehir ortamından uzaklaştırıyor. Ormanda yürüyüş yapmanın etkisi ise karşı koyulamaz derecede büyük.

 

 

4. Beynin daha iyi çalışmasına sebep olabilir

Ağaçlık alanda bulunmanın hafıza ve öğrenmeye de faydalı olduğu biliniyor. Almanyadaki ormanlık parklar 450'yi geçmişken, Amerika ve İngiltere’de fikre gittikçe daha çok ısınılıyor. Araştırmalar bu alanlara sahip bölgelerde büyüyen çocukların bilişsel becerilerinin ve el becerilerinin daha iyi geliştiğini ortaya koyuyor.

 

5. Kan basıncını düşürmeye yardımcı

Orman yürüyüşlerinin bahsi geçen faydalarından birisi de tansiyonu düşük tutması. Japon araştırmacılar gönüllü küçük bir grup üzerinde yaptığı araştırmada, şehir ve ormanda yürüyenler arasındaki farkları inceledi. Ormanda yürüyenlerin daha düşük kan basıncına sahip olduğu gözlemlendi.

 

6. Kilolu insanların tekrar forma girmesine yardımcı

Global Burden of Disease’in yaptığı çalışmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 30’u fazla kilolu. İngiltere’de erkeklerin yüzde 67’si, kadınların yüzde 57’si artık fazla kilolu kategorisinde sayılıyor. Soruna pek çok çözüm olsa da ormanda yürümek, bisiklete binmek, tai chi öncelikli gelenlerden. Aile  hekimleri ormanda yürüyüşü özellikle öneriyor. Spor salonunda egzersiz yapmaktan çok daha sağlıklı.

 

7.  Yalnızlıktan kurtulmak için çok önemli

Doğa sporları yapan gruplara katılmak sosyalleşmek ve yalnızlık hissinden kurtulmak için oldukça etkili bir yol.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön