Fazlalıklarınızdan kurtulmayı hedefleyin!

Vücuttaki fazlalıklardan kurtulma yöntemi olan liposuction’ı bir zayıflama uygulaması olarak görmemek gerekiyor.

Fazlalıklarınızdan kurtulmayı hedefleyin!

Vücuttaki fazlalıklardan kurtulma yöntemi olan liposuction’ı bir zayıflama uygulaması olarak görmemek gerekiyor. Doğru ihtiyaca uygun yapılan işlemin yüz güldürücü sonuçları bulunuyor. Üstelik el bileğinden ayak bileğine, boyundan yüze kadar vücudun pek çok bölgesine uygulanabiliyor.

 

Herkes kusursuz bir vücut peşinde koşarken, fazlalıklarından kurtulmanın yollarını arıyor. Uzun yıllardan beri gerçekleştirilen ve son yıllarda daha da kolaylaşıp yüz güldüren sonuçlar veren liposuction uygulaması, vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniği olarak tanımlanıyor.

 

Liposhaping, lipoplasty, liposculpture, suction assisted body contouring, suction lipectomy ve liposhifting gibi çeşitli adlarla anılan tekniklerin temelinde liposuction ve alınan yağın gerekli yerlere yeniden enjekte edilmesi yatıyor. Yapılan tüm işlemlerde, amacın vücudun çizgilerini değiştirmek olduğu belirtiliyor. Gelişen lokal ve sedo-analjezi teknikleriyle bir veya iki bölgeye uygulanacak liposuction için genel anestezi gerekliliği ortadan kaldırılmış oluyor. Yeni nesil liposuction cihazları işlem süresini kısaltıp cerrahların işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

 

Zayıflama yöntemi değildir


Bayındır İçerenköy Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, “Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir” diyor. Yöntem, temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde, egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki estetik olmayan yağ kitlelerinin uzaklaştırılması amaçlı kullanılıyor. Aşırı şişmanlığın kontrolünde liposuction uygulayıp uygulamamanın tartışmalı bir konu olduğunu söyleyen Erçöçen, bu yöntemle kilo verdirilmesinin şeker hastalığının kontrolünde yararı olduğuna dikkat çekiyor.

 

Aşırı şişman kişilerde çok miktarda yağ emilimi mümkün olup hemen tüm hastalarda genel anestezi gerekiyor. Aşırı şişman kişilerin, ince ve sadece vücut çizgilerini düzeltme ihtiyacı olan hastaların elde edeceği sonuçları beklememeleri gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu durumda miktar çok daha fazla olduğu için daha büyük kanüller kullanmak gerekebiliyor. Deri altı dokusu belirgin miktarda boşaltıldığında deride sarkma ve dalgalanmalar görülüyor. Yüksek oranda yağ emildiğinde; deri altında sıvı toplanması, aşırı halsizlik hissi, ciltte yaralar ve kansızlık gibi sorunlar oluşabiliyor. Sıvı dengesi de bozulabildiği için dikkatli sıvı izlemi gerekiyor.

 

Liposuction temel olarak her yaşta kişiye uygulanabilse de en uygun adayları;


İdeal kilo da veya ideal kiloya yakın kişiler olduğu,

 

Ciddi bir hastalığı veya doku iyileşmesini engelleyecek herhangi bir tıbbi durumu olmayanlar için yararlı bulunduğu,

 

Pozitif bakış açısına sahip ve vücut şekillendirme konusunda belirli hedefleri olan erişkinlerin uygulamadan yararlanabilecekleri belirtiliyor.

 

Vücudun hangi bölgelerine uygulanır?


 • Yöntem temel olarak vücudun hemen her bölgesine uygulanabilmekle birlikte
 • Kadınlarda en çok karın, kalça, uyluklar, kol ve diz bölgelerine
 • Erkeklerdeyse en sık bel, karın ve meme bölgelerine yapılıyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön