Alkolün sağlığınız üzerindeki 7 etkisi...

Arada bir de olsa, fazla alkol almanın sağlık için zararlı olduğu kanıtlandı. Ancak hafif içkilerin sağlığımızı nasıl etkilediği yönünde yaşanan belirsizlik sürüyor.

Alkolün sağlığınız üzerindeki 7 etkisi...

Arada bir de olsa, fazla alkol almanın sağlık için zararlı olduğu kanıtlandı. Ancak hafif içkilerin sağlığımızı nasıl etkilediği yönünde yaşanan belirsizlik sürüyor. 

 

Alkol almanın bazı olumlu ve olumsuz etkileri var. Sağlığı için alkolden faydalanmak isteyen bireyin ilk olarak “ölçüyü korumak”ı doğru olarak tanımlayabilmesi gerekiyor. Kaliforniya Üniversitesi, San Diego Tıp Fakültesi’nden Dr. Robert Gish ölçülü alkol alımının bazı faydaları olduğunu ancak tavsiye edilen seviyenin üzerine çıkıldığı takdirde, bu olumlu etkilerin derhal yerini zarara bırakacağını belirtti. 

 

Olumlu ve olumsuz etkileri aşağıda sizin için derledik;

 

Kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azaltır

Düşük dozda alkol kan basıncını azaltır, ancak aşırı alkol alımı ters etki yaratabilir. Alkol arterlerdeki yağın temizlenmesini kolaylaştırarak kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu etkiler kalp hastalığı ve kalp krizi riskini de azaltır. 

 

Felç riskini azaltır

Aynı nedenlerle, uygun miktarda alkol alımı felç riskini de azaltır. İskemik inme olarak bilinen en yaygın felç türü, beyne kan götüren damarın “tıkanması” sonucu yaşanır. Alkol, kanın beyne ulaşmasını kolaylaştırır ve böylelikle felç olasılığını azaltır.

 

Uyku kalitesini etkiler

Alkol alımının uyku kalitenizi nasıl etkilediğini bilmeniz çok önemlidir, Daha çabuk uykuya dalarsınız, ancak daha iyi uyumazsınız. Çünkü alkol, REM uykusuna geçmenizi engeller. Uyku sorunu olanlara ana problemin belirlenmesi için iki hafta süreyle kafeinden ve alkolden uzak durması tavsiye ediliyor. 

 

İdrar söktürücü etkisi vardır

Alkol vücuttaki sıvının daha hızlı dışarı atılmasını sağlar. Ölçülü alkol alımında bu etkinin zararı yoktur. Ancak, vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. 

 

Sosyal ilişkileri geliştirir

Fazla alkol alımı genellikle ilişkilerde olumsuz bir etki yaratırken, ölçülü alındığı takdirde sosyal ilişkileri geliştirir. Ancak, alkolün davranışlarda yol açtığı değişikliğin beraberinde olumlu ve olumsuz sonuçlar getirebileceği unutulmamalı. 

 

İlaçlarla etkileşime girer

Düşük miktarlarda olsa bile, alkol tüketimi tehlikeli sonuçlar doğurabilecek şekilde ilaçlarla etkileşime girer. Alkol karaciğer tarafından emilir ve diğer bileşiklere göre öncelikli olarak işlenir. Bu da, aynı şekilde karaciğer tarafından işlenen diğer ilaçların emiliminin yavaşlayacağı ve ilaçların etkisinin daha güçlü hissedileceği anlamına gelir. 

 

Çocuklarınızın alkol alışkanlığını belirler

Alkolizm kısmen genetiktir; bu nedenle aile öyküsü sıklıkla kişinin hastalık riskiyle ele alınır. Bununla birlikte, ölçülü alkol tüketimi çocuklarınızın aynı tavrı benimseyerek alkolün sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanmasını da sağlayabilir. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön