Sivilce yapan gıdalardan uzak durun!

Sivilce sorunu bugün milyonlarca insanın hayatını etkiliyor. Amerika Dermatoloji Akademisi'ne (AAD) göre, sivilce sorunu hayatımızı tehdit etmediği halde, yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiliyor.

Sivilce yapan gıdalardan uzak durun!

Sivilce sorunu genellikle ergenlik çağına özgüyken, yetişkinlikte de bu sorunu yaşamak mümkün. Peki, sivilce neden çıkıyor ve daha da önemlisi, sivilceden korunmak için neler yapabiliriz?

 

AAD sivilce sorununu üç nedenle açıklıyor:

 

1- Derideki yağbezlerinin genişleyerek çok fazla yağ üretmesi

 

2- Yağ salgılayan kıl foliküllerindeki tıkanıklık

 

3- Kıl foliküllerinde bakteri oluşumu

 

Üç nedenden ikisinin yağ üretimi ile ilgili olması sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bir araştırma, aşırı yağ üretiminin beslenmeyle bağlantılı olabileceğini açığa çıkardı. Bu araştırmaya göre, yüksek glisemik indeksli gıdalar ve süt ürünleri, vücutta yağ üretimini artıran bazı değişikliklere yol açabiliyor. Peki, glisemik indeks nedir? Glisemik indeks, gıda şekerinin kan dolaşımına dahil olma hızıdır. Sindirim süresi çok kısa, emilim ve kana karışma süreci hızlı olan gıdalar kan şekerini hızla yükseltirler. Böyle gıdalara glisemik indeksi yüksek gıdalar denir.

 

Bu durumda, beyaz ekmek ve kek gibi gıdalar yüksek glisemik olarak nitelendirilir.

Aşağıda kendinizi sıkıntıya sokmadan düşük glisemik indeksli gıdalara yönelmenizi

sağlayacak bazı ipuçları var:

 

1- İşlenmiş gıdadan uzak durun. Az işlemden geçmiş yiyeceklerin glisemik indeksi, işlenmiş gıdalara göre genellikle daha düşüktür.

 

2- Protein alımını düzenlemeyi deneyin. Proteinin sindirimi daha güç olduğu için, bir öğündeki toplam glisemik endeksi aşağı çekebilir. Protein almak için peynir ya da diğer süt mamullerini tüketmeyin. Unutmayın, bu besinler de sivilceye neden olabilir.

 

3- Lifli gıdaları tercih edin. Vücut tarafından sindirilemediği için lifin glisemik indeksi düşüktür. Lif oranı yüksek gıdaları tüketin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön