Akılla ilgili 9 gizem

İnsan olmakla ilgili en gizemli konu, kafamızın içinde neler olduğu.

Aklın gizemleri...

İnsan olmakla ilgili en gizemli konu, kafamızın içinde neler olduğu. Beyin son derece şaşırtıcı bir organ. Ölüm ve yaşam soruları, bilinç, uyku ve çok daha fazlası hala gizemini koruyor. Akılla ilgili en gizemli 9 konuyu sizler için hazırladık.

 

Bilinç

Sabah uyandığınızda güneşin doğduğunu, kuşların öttüğünü ve sabah havasının yüzünüze çarptığını hissedebilirsiniz. Yani bilinciniz yerine gelir. Bu karışık konu, eski çağlardan beri bilimi meşgul etmekte.

 

Derin dondurma

Sonsuza kadar yaşamak mümkün olmayabilir. Ancak bir insana iki yaşam sunmak mümkün mü? Örneğin bir insan tedavisi olmayan bir hastalıktan ölecekse, bedenini -195 derecede dondurup, hastalığın tedavisi bulunduğunda vücudunu çözüp iyileştirmek teorik olarak araştırılıyor. Efsanevi beysbol oyuncusu Ted Williams’ın bedeni, Amerika’da bir merkezde dondurulmuş durumda.

 

Ölüm gizemi

Sonsuza kadar yaşamak Hollywood’u ilgilendiren bir konu. Ama insanlar neden yaşlanır? Vücudumuz, her türlü hastalığa karşı savaşacak bir mekanizmayla hayata başlıyor ancak yaş ilerledikçe bu mekanizma çöküyor. Bir teoriye göre, yaşlanmak insan genetiğinin bir parçası ve bir anlamda faydalı. Diğer bir teori ise, yaşlanmanın hiçbir amaca hizmet etmediğini ve hücrelerin zarar görmesinden kaynaklandığını düşünüyor.

 

Doğaya karşı bakım

Düşüncelerimizin ve kişiliğimizin genetik mi yoksa çevresel bir konu mu olduğu uzun bir tartışma konusu. Bilim adamları bu konuda sağlam bir kanıt bulmaya çalışsa da, cevap şimdilik: Her ikisi de!

 

Kahkaha

Kahkaha, insan davranışları arasında en anlaşılmaz olanı. Bilim adamları, kahkaha sırasında beyinde üç bölümün harekete geçtiğini ortaya çıkarmıştır. Düşünen bölüm, gülünecek konuyu anlıyor, hareket alanı, kasları harekete geçiriyor duygusal bölüm ise size gülme hissini veriyor.

 

Geçmiş

Bazı deneyimleri unutmak zordur. Ama neyi unutup unutmayacağınızı belirleyen nedir? Beyin görüntüleme teknikleri ile bilim adamları anıları oluşturan ve saklayan bölümler üzerindeki sırları açığa çıkarmaya başladılar. Beyindeki gri maddenin içinde bulunan hipokampüs, hafıza kutusu olarak çalışmakta.

 

Hayalet duygular

Uzuvlarından birini kaybetmiş insanların yaklaşık % 80’i, sıcaklık, kaşınma, baskı ve acı gibi duyguları hissetmeye devam etmektedir. Örneğin bacağını kaybetmiş bir insan, sanki hala bacağı varmış gibi hissedebilir. Bu durumun açıklamalarından birisi, uzuvla ilgili sinyallerin hala beyne iletiliyor olması. Diğer bir açıklama ise, beynin, vücut her zaman tek parçaymış gibi sinirsel donanıma sahip olması.

 

Uyku

Meyve sineklerinden tutun kaplanlara kadar bütün canlılar uyuyor. Hayatımızın dörtte birini uyuyarak geçiriyoruz. Memeli canlılarda uyku hayati önem taşıyor. Uzun süreli uykusuzluk, ruh hali değişikliklerine, halüsinasyonlara ve hatta ölüme bile neden olabilir.

 

Tatlı rüyalar

On kişiye rüyanın ne olduğunu sorarsanız, on farklı yanıt alırsınız çünkü bilim adamları bile tam olarak rüyanın ne olduğunu çözemedi. Bir teori, beyin hücreleri arasında yapılan egzersiz, diğeri ise gün içinde ilgilenmediğimiz duygular ve görevler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön