Hepatit B (Sarılık) aşısı hakkında öğrenmeniz gerekenler!

B virusu hepatitine karşı, aşı (ve/veya gerektiğinde HB immunglobulin) ile etkin biçimde korunmak mümkündür.

Hepatit B (Sarılık) aşısı hakkında öğrenmeniz gerekenler!

Hepatit B yani halk arasında sarılık olarak bilinen hastalığın aşısını, nasıl ve ne zaman yapıldığını ayrıca diğer aşılarla ilgili kısa bilgileri de Medicana Çamlıca Hastanesi İç Hastalıkları ve Dahiliye Doktoru Engin Yurt’tan edindik.

 

Aşı yüksek oranda (%95 ) bağışıklık sağlar. Bu bağışıklık hayat boyu devam eder. Hepatit B aşısı çok güvenilir bir aşıdır. Piyasada bulunan aşılar hakkında pratik olarak önemli fark yoktur. Tümü güvenle kullanılabilir. Yüksek bulaşma riski taşıyanlara (sağlık personeli, virus taşıyıcısı ile aynı evi paylaşan bağışıksız eş ve çocuklar, taşıyıcı anneden doğan bebekler, sık sık kan almak zorunda olanlar, hemodiyaliz hastaları, hayat kadınları vb) aşı yapılmalıdır.

 

Aşılama ideal olarak, 1'er ay ara ile 2 doz ve ilk aşıdan 6 ay sonra 3. doz yapılarak uygulanır.

 

Bu sürelerde belli bir esneklik olabilir; 1 ve 2. Doz arası 2 hafta ile 4 ay, 2 ve 3. Doz arasındaki süre 2 ay ile 18 ay arasında yapılırsa 3 dozluk şema tamamlanmış sayılır.

 

Her dozda, yetişkinler için 20 mikrogram, küçük çocuklar için 10 mikrogram aşı proteini (HBsAg) vardır. Küçük çocuklar ve bebeklere yetişkin dozunun yarısı yeterlidir.

 

Aşı, 2 yaşından büyük çocuklar ve erişkinlerde deltoid kas içine, 2 yaşından küçük bebeklerle yenidoğanlarda uyluğun ön yan yüzünden kas içine yapılarak uygulanır.

 

İstenirse 5-7 yıllık aralıklarla bir doz rapel yapılarak bağışıklık sürdürülür.

 

Hepatit B aşısı, BCG, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, kızamık gibi diğer aşılarla birlikte yapılabilir. Yüksek bulaşma riski söz konusu ise, aşı gebelere de yapılabilir.

 

Aşı yapılan yerde, 2 gün içinde geçen hafif ağrı ve kızarıklık olabilir. Aşı, yapılıncaya kadar +2°C ile +8°C arasında (buzdolabı kapağında) saklanmalı ve kesinlikle dondurulmamalıdır. Aşı, kullanılmadan önce çalkalanmalıdır.

 

Diğer hepatit viruslarına karşı aşı var mıdır?

Hepatit C ve hepatit E virüslerine karşı henüz aşı yoktur. Hepatit D virüsüne karşı da özel bir aşı yoktur.

 

Ancak hepatit B ye karşı aşılama, kişiyi D virüsü hepatitine karşı da korumaktadır.

 

Hepatit A virüsüne karşı, ülkemizde de bulunabilen bir aşı vardır. Aşı, 2 yaşın üzerindeki çocuklara 1 ay ara ile 2 doz ve 6–12 ay sonra rapel doz yapılırsa,20 yıl kadar sürebilen bir bağışıklık sağlanır.

 

Aşı ile önceden bağışıklama için yeterli zaman bulunmayan durumlarda (yakın çevrede hepatit A salgını veya ev içinde bu hastalığı geçirmekte olan varsa) hastalanmamış bağışıksız çocuklar 0.02- 0.06 mI/kg hesabı ile normal immunglobulin (Kızılay'ın hazırladığı preparatlar tercih edilmeli) kas içine yapılarak korunabilirler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Nisan 2017 Pazar 03:16

  siz bu kafayla anca... sağlık, silah ticaeti gibidir! hiç kafanız çalışmıyor... teknoloji ilerledikçe hastalıkların sayısı sürekli artıyor. bugün en fazla bebek ölümlerinin yaşandığı ülke dünyanın en gelişmiş ülkesi abd'dir. hepatit b aşısı çok zararlıdır! içeriğindeki maddeler bebeklerin otizme yakalanmasının nedenidir. sarılık için anne sütü ilaçtır! biraz dünyayı takip edin! https://www.youtube.com/watch?v=vru93kgmbı0 izleyin bakalım ne diyorlar... doğal yaşayın...

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2018 Çarşamba 14:57

  anne sütü alamiyorsa ne yapalim sayin kullanici.. ayrica sarilik hastaliğini hafife almaniz da ilginç geldi cehaletten bahsederken komik oldu yani. benim kizim 3 yaşinda ve koruyuculuğu yeterli değil ne yapayim şimdi otistik olmasin diye aşi mi vurdurmayim? 6 aylik karma aşi da benim diğer kizimda ıtp hastaliğina yol açti diğer bütün çocuklari denk mi tutmaliyiz. biraz sağlik bilgisine sahip olmaniz size birşey kaybettirmez 'otistik olmasin karaciğer iflas etsin' karşinizda saygiyla eğiliyorum.. bol zekali günler

 •  
  02 Şubat 2017 Perşembe 22:37

  hepatıt asısı

  Cevapla
 •  
  02 Şubat 2017 Perşembe 22:36

  mrb hepatit b yok korunmak ıcın mecburımı

  Cevapla

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

 • Karın sıkılaştıran egzersizler
  Karın sıkılaştıran egzersizler

  Süresi : 03:33 İzlenme : 1532

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön