Tuhaf hastalıklar

Tıp dünyasının çare bulmaya çalıştığı yaygın hastalıklarla birçok insan mücadele ederken, nadir rastlansa da korku hissi taşımama, istenmeyen orgazm gibi garip hastalıkların da var olduğunu biliyor muydunuz?

Nadir görülen birbirinden tuhaf hastalıklar

Bazılarının nedeni bilinmeyen ve tedavileri henüz olmayan bu hastalıklar bakın neler:

 

Morgellons hastalığı

Deride acı, kaşıntı, deri altında ise böcekler dolaşıyor hissi uyandıran ve çok rahatsız edici olan bu hastalığın ne tam sebebi biliniyor ne de ne de tedavisi var. Bu hastalıkta ayrıca ciltteki yaralarda yine nedeni bilinmeyen ince iplikçikler oluşuyor.

 

 

Yabancı el sendromu

Alien el sendromu da denen bu hastalık ellerden birinin kontrol dışı hareketler yapması şeklinde kendisini gösteriyor. Bunlar kasılma gibi değil isteyerek yapılıyor izlenimi veren anlamlı, ancak maalesef hastanın istemediği halde yaptığı hareketlerdir. Henüz tedavisi yoktur.

 

 

Yürüyen ceset sendromu

Hastalığı keşfeden Cotard'ın adıyla da anılan bu rahatsızlığı olanlar kendilerinin ölü olduğuna ya da vücutlarının bir bölümünün çürüdüğüne inanırlar. Genellikle şizofreni ve bipolar bozukluğu olan kişilerde görülebilen bu hastalığa migren, tümör veya travmadan muzdarip olanlarda da rastlanabiliyor.

 

 

Ehlers-Danlos sendromu

Bu nadir görülen kalıtsal hastalıkta, eklemler ve deri normalden çok fazla esnektir, morartı kolaylıkla oluşur yaralar ise zor iyileşir. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalığın görülme nedeni bağ dokusunda kollajen eksikliğidir.

 

 

Korku duymama hastalığı

Urbach-Wiethe denen hastalığı olan bir kadın, beyninde duyguların denetiminden sorumlu amigdala bölgesinin hasar görmesi sonucu başta korku olmak üzere bazı yetilerini kaybediyor. Hiç bir şeye karşı korku duymayınca da insanlar tehlikelere karşı ciddi şekilde korunmasız kalıyorlar. 

 

 

Haemolacria

Bu hastalık kan ağlamak, yani gözünden kanlı yaş galmesi şeklinde beliriyor. Uzmanlar bu rahatsızlığın bazen kendiliğinden oluşabildiği gibi, kadınlarda adet dönemlerinde veya herkeste göz yaralanmalarında ortaya çıkabildiğini söylüyorlar.

 

 

Sürekli cinsel uyarılma sendromu

Herhangi bir uyaran, cinsel tahrik olmadığı halde sürekli orgazm olacakmış gibi hissetmeye denir. Daha çok kadınlarda rastlanır, hastalar sanılanın aksine bu durumdan zevk almazlar, büyük rahatsızlık ve utanç duyarlar ve toplumdan uzaklaşırlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Şubat 2018 Salı 01:11

  böcek dolaşması psikolojimi

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 22:18

  Benim de sarilik ve karaciğer enfeksiyon kapmış dediler ve başka hastaneye gitmem gerektigini söylediler benimle net konusmadilar fakat sürekli aralarında benim durumla ilgili konuşuluyordu nadiren görülür dediler çok korkuyorum

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön