Kozmetik seçiminde nelere dikkat edilmeli!

Özellikle kadınların sık kullandığı kozmetik ürünlerin bazıları kanser riskini artıran zararlı kimyasallar içeriyor.

Kozmetik seçiminde nelere dikkat edilmeli!

Kozmetik ürün satın alırken, yapay kimyasalları en azmiktarda içeren ürünleri tercih etmek gerekiyor. İşte kozmetik alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler...

 

Sağlıklı kozmetik ürünleri, kullanıldığı zaman tüketiciye ve çevreye zarar vermeyen, iddia edilen etkiyi tüketiciye sunabilen ürünler olarak görülüyor. Sağlıklı bir kozmetik için ürünün yapay kimyasalları en az miktarda içeriyor olması gerekiyor.

 

Bazı kozmetik ürünler kanser riskini artıran zararlı kimyasallar içeriyor. SGS Türkiye Tüketici Ürünleri Departmanı Gıda Dışı Satış Müdürü Özge Ergun, bio-mutajenler adı verilen kimyasallara uzun süre maruz kalmanın, sağlık açısından uzun vadeli zararlara yol açabildiğini söylüyor. Örneğin, zararlı kimyasal maddeler arasında yer alan ftalatlar yaygın olarak birçok parfüm, kozmetik, tırnak cilası ve plastik ürünlerde kullanılabiliyor. Bu hormon bozucu maddeyi içeren ürünleri sık kullanan kadınların doğurganlık sorunları yaşama olasılıkları diğerlerine göre daha yüksek bulunuyor.

 

Tedavi gerekebiliyor

Cilt irritasyonlarının ana nedeninin ürünlerin içerdiği alerjenler olduğu belirtiliyor. Ftalatlar, akrilamidler, parabenler ve formaldehit gibi kimyasalların kozmetiklerin içerisindeki alerjenlerin başlıcaları olduğuna dikkat çekiliyor. İnsan vücudunun bağışıklık sistemi, tehlikeli veya yabancı olarak tespit ettiği bu maddelere karşı alerjik reaksiyon oluşturuyor. Bazen bu alerjik reaksiyonlar sonucunda kişilerin cilt hassasiyet derecesine bağlı olarak ciddi tedaviler gerebiliyor.

 

Ürünün üzerindekilerini inceleyelin

Tüketicilerin ürün alırken, üzerinde ürün bileşenleri, kullanım şartları ve uyarıların olmasına dikkat etmeleri öneriliyor. Ürün üzerinde üretici firma detaylarının olması da ürünle ilgili bir sorun yaşandığında yetkili ve sorumlulara kolay ulaşılabilmesi açısından önem taşıyor. Ürün seçerken cilt tipine dikkat etmenin yanı sıra, ürün içeriğinin olabildiğince basit ve doğal olmasına da özen gösterilmesi gerekiyor. Ürünün raf ömrü, son kullanma tarihinin (veya minimum dayanma tarihi) ürün üzerinde belirtilmesi olmazsa olmazlar arasında bulunuyor.

 

Bu sürenin, normal ve üreticinin öngördüğü koşullarda depolamayla mümkün olduğuna dikkat çekiliyor. Raf ömrü uzun olan ürünlerin daha fazla koruyucu kimyasal içerdiği belirtiliyor. Kozmetik yönetmeliğinde de çoğu yasal olarak kısıtlanmış likit el sabunlarında kullanılan triklosan/triklorokarbon, tırnak ürünlerinde kullanılan formaldehit, DBP veya toluen, tıraş kremlerinde ve saç jölelerinde kullanılan nanifenol gibi zararlı kimyasallar içeren ürünlere dikkat edilmesi öneriliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön