Doğum kontrol yönteminize çok fazla güvenmeyin!

Doğum kontrolü kullandığınız için hamile kalmanızın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz ama, kullandığınız bazı ilaçlar ve zamanlamanız hapınızı ya da yönteminizi etkisiz hale getirebilir.

Doğum kontrol yönteminize çok fazla güvenmeyin!

Doğum kontrolü kullandığınız için hamile kalmanızın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz ama, kullandığınız bazı ilaçlar ve zamanlamanız hapınızı ya da yönteminizi etkisiz hale getirebilir. Doğum kontrol hapı ya da diyafram kullanıyorsanız, okumaya devam edin.

 

Antibiyotikler

Eğer hastaysanız ve antibiyotik kullanacaksanız, doktorunuza ilacın doğum kontrol yönteminizi etkileyip etkilemeyeceğini mutlaka sorun. Birçok antibiyotik kandaki belirli hormonların miktarını azaltarak, doğum kontrol haplarını etkisiz hale getiriyor. Hamile kalmak istemiyorsanız, ilaç aldığınız sürece farklı bir doğum kontrol yöntemi daha kullanın.

 

Sarı Kantaron (St. John's Wort)

Kullandığınızın ilacın bitkisel olması, herhangi bir yan etkisinin olmayacağı anlamına gelmiyor. Depresyon tedavisinde kullanılan sarı kantaron, özellikle reçetesiz ve kolayca temin edildiğinden, yan etkilerinden haberdar olunmadan kullanılabiliyor. Bu bitki, vücuttaki estrojen hormonunun  (doğum kontrol haplarının ana maddesi) miktarını azaltarak, hapınızın etkisiz hale gelmesine neden oluyor. Sarı kantaron kullanıyorsanız, hap dışında başka bir doğum kontrol yöntemini tercih edin.

 

Zamanlama

Doğum kontrol haplarının hergün aynı zamanda alınması tavsiye edilir. Bu bir tesadüf değil. Hapın farklı zamanlarda alınması ya da bir hapın alınmasının unutulması bile, doğum kontrolünüzün etkisini azaltır. Bu özellikle sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları için geçerli. Bu nedenle bilinçli olun, ne tür bir hap kullandığınızı bilin ve önleminizi ona göre alın.

 

Kaydırıcı (Lübrikatör)

Lübrikant kullanıyorsanız, su bazlı olmasına özen gösterin. Çünkü, doğum kontrol yöntemi olarak  kondom kullanıyorsanız,  yağ bazlı lübrikatörler kondomun yırtılmasına neden olabilir. Silikon bazlı olanlar ise, diyafram kullanıyorsanız, bu doğum kontrol aletinin zayıflamasına neden oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön