Kanser tedavisinde müziğin gücü!

Eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan müzik, destekleyici bir tedavi yöntemi olarak günümüzde de tercih ediliyor.

Kanser tedavisinde müziğin gücü!

Müziğin stres, depresyon, ağrı, anksiyete ve hayat kalitesi üzerine olumlu etkileri bulunuyor. Müzik hasta üzerinde olduğu kadar hasta yakınlarının da duygu durumlarını güçlendiriyor.

 

Neolife Tıp Merkezi’nden Uzman Psikolog Elçin Şayan, müziğin hem hastanın fizyolojik, psikolojik ve sosyo-emosyonel durumunu hem de hasta yakınının davranış ve tutumlarını olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

 

Müzik, aynı zamanda hastaların cerrahi ve medikal müdahalelerde, akut ve kronik ağrılarını azaltma yöntemlerinden biridir. Palyatif tedavi gören hastaların, huzur ve gevşeme hislerini artırarak yaşam kalitelerini yükseltir. Ayrıca, hasta yakınlarının empati, şefkat hislerini güçlendirir ve bakım verme davranışlarına olumlu katkı sağlar.

 

Kanser hastalarıyla yapılan araştırmalar, newage müziğin tedavi sırasında en uygun müzik türü olduğunu gösteriyor. Bu bulgudan yola çıkarak, müzik koordinatörü danışmanlığında hasta ve hasta yakınlarının duygu durumlarını dikkate alarak, özel bir enstrümantal müzik arşivi oluşturuluyor.

 

Kemoterapi sırasında hastalar ortamdaki ısı, gürültü, parlak ışık gibi çevresel nedenlerin yanı sıra ağrı, kaygı gibi tedaviye bağlı birtakım olumsuzluklara maruz kalıyor. Müzik eşliğinde yapılan kanser tedavisi seanslarında kişilerin daha az kaygı duyduğu belirtiliyor. Müzikle yapılan tedavinin ağrıları azalttığı, hastaların dikkatini başka bir odak noktasına çekerek onları rahatsız eden semptom, düşünce ve duygulardan uzaklaştırdığı, ruh sağlığını olumlu yönde etkilediği belirtiliyor.

 

Radyoterapi alan kanser hastaları arasında yapılan çalışmalar, başlangıçta anksiyete seviyeleri yüksek olanların müzik dinletisinden en fazla fayda sağlayanlar olduğunu gösteriyor.

 

Müzik eşliğinde tedavi, pediatrik onkoloji hastalarının duygu durumunu da iyileştiriyor. Pasif olarak müzik dinleyen hastalar ile aktif olarak müzik dinleyen hastalar karşılaştırıldığında iki grupta da, müzik sayesinde gerginlik seviyeleri azaldığı, morallerinin arttığı, kendilerini sakin ve mutlu hissettikleri şeklinde yorumlar paylaşılmıştır.

 

Bir hastane ortamında operasyon öncesi veya bekleme salonlarında dinletilen müzik; hastalar, çalışanlar ve hasta yakınları için olumlu bir etki yaratıyor. Hatta operasyon süresince ve sonrasında sunulan müzik dinletisi, kişinin ağrı hissini azaltmak için kullanılan morfin, analjezik gibi sedatif kullanımının azalmasına dahi yardımcı oluyor. 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön