Hayatı kâbusa çeviren kuyruk sokumu ağrısı!

Kuyruk sokumu kemiğinde meydana gelen sorunlar, şiddetli bir ağrıyla kendini belli ediyor. Günlük hayattaki hareketlerin çoğunun kısıtlanmasına neden olan bu ağrı, doğru teşhis ve ardından gerçekleştirilen özel bir tedavi yöntemiyle sadece 8 dakika içerisinde ortadan kalkıyor.

Hayatı kâbusa çeviren kuyruk sokumu ağrısı!

Lokal enjeksiyon yöntemi ile 8 dakikada tedavi ediliyor!

Kuyruk sokumu ağrısı kişinin hayatını kabusa çeviren, rahat hareket edememesine, özellikle de oturup, kalkamamasına neden olan önemli bir sağlık sorunu. Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülen kuyruk sokumu ağrısı, bazen bilinen bir nedenle bazen de hiçbir neden yokken ortaya çıkabiliyor. Ancak geçmişte yaşanan oturarak düşme, doğum sırasında kokiks kemiğinin kırılması, lokal tümörler ya da bel fıtığı gibi sorunlar kuyruk sokumu ağrısına neden olabiliyor. Tedavisinde ise lokal anestezi ile gerçekleştirilen özel bir enjeksiyon yöntemi aylarca süren bu ağrıyı sadece 8 dakika gibi kısa bir süre zarfında giderebiliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özgür Çetik, kuyruk sokumu ağrısına neden olan etkenler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

 

Kuyruk sokumu ağrısına neden olan 4 etke:

1- Zayıf Bir Vücut

Cilt altı yağ dokusu daha az olan zayıf kadınlar düştükleri zaman kuyruk sokumu kemiği yer ile sert şekilde temas ederek daha kolay kırılıyor.  Ayrıca kuyruk sokumu kemiğinin doğuştan aşırı eğimli olması da ağrı şikayetlerini artırıyor.

 

2- Uzun Süreli Sabit Duruşlar

Özellikle kullanılan sandalyenin seçimi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Sert zeminli bir sandalyede bütün gün oturmak koksiks kemiğini baskı altında bırakarak ağrıların oluşmasına neden oluyor.

 

3- Depresyon ve kaygı bozukluğu

Kuyruk sokumu ağrısı depresyon ve kaygı bozukluğu bulunan kişilerde daha sık rastlanıyor. Vucut tarafından üretilen doğal ağrı kesiciler üzüntü ve depresyon durumlarında daha az salgılanıyor. Buna bağlı olarak mevcut ağrılar bu kişilerde daha fazla hissedilebiliyor.

  

4- Cinsiyet

Normal doğum sırasında koksiks kemiğin zorlanması ve oturarak düşmenin kadınlar arasında daha yaygın olması nedeniyle kuyruk sokumu ağrısı kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla yaşanıyor.

 

Tanı için ağrının 2 aydan fazla sürmesi şart

Kronik kuyruk sokumu ağrısı tanısı koyulabilmesi için sorunun 2 aydan uzun süredir devam etmesi gerekiyor. Hasta kuyruk sokumu kemiği ağrısı şikayeti ile ortopedi polikliniğine başvurduğunda mutlaka ağrıya sebep olan ortopedi dışındaki nedenler araştırılmalıdır. Çünkü bu ağrı zaman zaman koksiks kemiğine yakın olan organlarda yaşanan şikayetlerle karıştırılabiliyor. Bel fıtığı, kadın üreme organları, bağırsak ya da idrar yolu hastalıkları, tümör ve enfeksiyonlar da zaman zaman bu bölgede ağrıya neden olabiliyor.  Dolayısıyla kronik kuyruk sokumu ağrısı çeken hastalara mutlaka kemik röntgeni ve MR çekilmesi gerekiyor.

 

Aylarca süren ağrı 8 dakikada gideriliyor

Ortopedik sorunlar dışındaki faktörler giderildikten sonra öncelikle hastalar yumuşak oturma simidi ve oturma banyosu kullanıyor. Ayrıca tedavide, ilaç da veriliyor. Yaklaşık 6 (altı) hafta süren bu tedavi sonuç vermediği takdirde hastalara lokal enjeksiyon yöntemi (İmpar Ganglion Bloğu) uygulanıyor.

 

Sinir bloğu ameliyathane şartlarında genel anestezi veya sedasyon altında yapılıyor.  Skopi cihazı ile sakrokoksigeal eklem içinden iğne ile geçilerek ağrılı yer tespit ediliyor. Sonrasında ise bu bölgeye ilaç enjekte ediliyor. Yaklaşık 7-8 dakika süren bu işlemden 2-4 saat sonra hasta taburcu ediliyor. Genellikle ağrısız bir işlem olmasına karşın bazı hastalarda enjeksiyon sonrası birkaç gün süren kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkabiliyor. Bu ağrılar için ağızdan kullanılacak ağrı kesiciler yeterli oluyor. Ağrı tam olarak geçmez veya iğne sonrası azalan ağrılar tekrar artar ise aynı işlemi 3 kez tekrarlamak gerekebiliyor.

 

Cerrahi tedavi son seçenek olmalı

Tüm konservatif yöntemlerin denenmesine rağmen ağrı geçmiyorsa cerrahiye ihtiyaç duyulabiliyor. Kuyruk sokumu ağrısı yaşayanların yüzde 20’sinde cerrahi tedavi gerekebiliyor. Bu yöntemde hastanın kuyruk sokumu kemiğinin ucu ameliyatla çıkarılıyor. Ancak cerrahi, tüm yöntemler denendikten sonra en son olarak akla getirilmesi gereken tedavi yolu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
17
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Şubat 2019 Pazar 23:06

  Bende 2 yıldır acı çekiyorum 5 defa yaşlıların yanına gittim simit aldım ise yaramadı üniversite ye bir yıl kala okulu bırakmak zorunda kaldım canım çok yanıyor çok üzgünüm ama yapacak bir şey yok

  Cevapla
 •  
  07 Mayıs 2018 Pazartesi 23:42

  Doktora gitmezzsek ne zamana kadar agrisi gecer

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2018 Çarşamba 22:04

  yazdan beri her ne zaman olursa olsun, oturduğum şekilde sabit olarak 10 dakika kalamıyorum. yanıyor abi. yaşım 16 doktora gittim bi kere velinle gel dedi. bi gün gidecem. ama ne çektiğinizi anlayabiliyorum.

  Cevapla
 •  
  04 Ocak 2018 Perşembe 10:59

  benim kuyruk sokumum c harfi gbi olmuş ne yapa biliriz ağrılardan duramıyorum

  Cevapla
 •  
  25 Aralık 2017 Pazartesi 22:14

  sol bacağim uyuşuyor ayağa kalksam tooaliyorum kalcam heağriyor

  Cevapla
 •  
  25 Aralık 2017 Pazartesi 15:45

  hocam bende geçen hafta koltuğun sert kısmına düşerek oturdum. şimdi otururken ağrım var ne yapmalıyım.

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2017 Cumartesi 20:08

  Allah kimsenin basina vermesin benim senelerden beri kirilmis sag bacagima yapismis cektirtdim ama nafile agridan diramiorum ne yapacagimi bilmiorum her turlu yolu denedim

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2017 Salı 20:37

  Deneyerek hangisiyle rahat ettiğinizi anlayabilirsiniz. 2. olarak internet sitelerinden bilgi edinseniz de geç kalmadan iyi bir ortopediste muayene olmanızı, röntgen, mr ne gerekiyorsa yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Herkese geçmiş olsun dileklerimle

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2017 Salı 18:40

  Arkadaşlar merhaba, şans eseri yazılanları okudum ve ilk defa bir yerde yorum yazma isteği duydum. Sizleri en iyi anlayabilecek kişilerden biriyim. Benim yaşadıklarımın ilk aşamalarını yaşıyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Öncelikle bu ağrılarınız geçse de, geçmese de kendine yapacağınız en büyük iyilik yastık kullanma alışkanlığı edinmeniz. Hastane yakınlarında medikal ürünler satılan yerlerde bulabilirsiniz. İlk başta zor gelse de alışınca çok rahat edeceksiniz. İki tipini kullandım. Arabada ve sandalye de U şeklinde, normalde koltukta Donut şeklinde olanla rahat ettim. Deneyerek hangisiyle...

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2017 Cumartesi 03:25

  3 haftadır kuyruk sokumum çok ağrıyor.otururken,kalkarken.lütfen bir çözüm bulun

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2017 Cumartesi 17:01

  Aylardır popom sağtarafım oturduktan yarımsaat sonra batmalar başlıyor sola doğru yamularak oturuyor sağ popoma oturamıyorum, bazen azım gün boyunca ağrı yapıyor, araç kullanırken beni çok zorluyor. Bu nedir nasıl birşeydir hiçbir sıkıntımyok nezaman otursam yada sağ popoma doğru yatsam ezilme acı

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2016 Perşembe 17:51

  sayın hocam oturarak düştüm . kuyruk sokumumda otururken , kalkarken şiddetli ağrı'm var . henüz bir gün oldu . ne yapmam lazım . teşekkürler... diş hekimi atilla güvenç 15/9/2016

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2016 Perşembe 07:01

  Ben bu kuyruk sokumu agrisini 4 yıldır çekiyorum ve gün geçtikçe daha da artmaya devam ediyor , bu 8 dk da ki ameliyat olayını ve ücreti konusunda daha geniş kapsamlı bir bilgi verebilir misiniz lütfen ab54514@adalet.gov.tr mail adresine bilgi gönderirseniz sevinirim, iyi günler.

  Cevapla
 •  
  29 Mayıs 2016 Pazar 17:34

  Nedenini bilmeden bende bugün başladı çok kötü bişey ama büyük ihtimalle ders çalışmaktan diye düşünüyorum

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2016 Çarşamba 22:21

  Hocam sol bacagimda 3yildir huzursuzluk var agri bazen belime bazen boynuma vuruyor genelde sol bacagimda bazi egzersiz hareketleri yaptigimda gecici rahatlik sagliyor ama tekrar ortaya cikiyor bacagimi kastigimda rahatliyorum bazen yanma olusuyor acaba kuyruk dokumumu simdiden tesekur

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2016 Perşembe 14:30

  Caresiz bekliyoruz

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2015 Cumartesi 23:54

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön