Hastalıkları nefesten teşhis eden cihaz!

Bilim adamlarının, sağlık sorunlarını nefesten teşhis etmek için geliştirdikleri “spektrometre” adlı cihaz, deneme aşamasında olsa da güvenilir sonuçlar veriyor.

Hastalıkları nefesten teşhis eden cihaz!

Gelişme aşamasında olan "elektronik burun” cihazıyla nefesten hastalıklar teşhis edilebilecek.

“Herkesin parmak izi olduğu gibi kendine has bir nefes imzası vardır” söyleminden yola çıkan bilim adamları, sağlık sorunlarını nefesten teşhis etmeyi yaygın olarak kullanmak için çabalıyor.

 

Çağın tıp teknolojisi kullanılarak geliştirilmeye çalışılan bu yöntem Hipokrat’ın MÖ 400’lerde kaleme aldığı, nefes kokusu ve hastalıklar üzerine yazdığı tezden beri biliniyor. Yüzyıllardır böbrek ve karaciğer hastalıkları olanların belirli bir ağız kokusu olduğunu bilen, bazı başka hastalıkları da bu yolla anlayan bilim adamları günümüzde astım, verem, diyabet gibi çok sayıda hastalığı, hastanın nefesindeki kimyasalları inceleyerek teşhis ediyor. İsrail ve ABD’nin Colorado Eyaleti’nde denenen testle nodüllerin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu, hastanın hangi tip akciğer kanserine yakalandığı bile saptanabiliyor. “Spektrometre” adlı cihazlarla yapılan testlerin tercih edilme nedeni kan testinden daha kolay uygulanıyor, daha çabuk sonuç veriyor ve daha ucuz olmaları.

 

ABD’deki Cleveland Kliniği Lerner Araştırma Enstitüsü’nün başındaki Raed A. Dweik’e göre her ne kadar çoğu deneme aşamasında olsa ve yaygın kullanımı için daha geniş kapsamlı deneyler yapılması gerekse de güvenilir sonuçlar veriyor. Spektrometrelerin polislerin sürücülerin tükettiği alkol seviyesini belirlemek için kullandıkları testler kadar hassas olduğunu vurgulayan Dweik, “Bir cihaza ‘Hoh’ diyorsunuz ve size hastalıklarınızı söylüyor, bu müthiş bir şey” diyor.

 

Elektronik burun gelecekte evlerde

Dweik ve bir çok meslektaşı, spektrometreyle yapılan testler belirli bir süre yaygın olarak kullanılsa bile geleceğin “elektronik burun” olarak nitelendirilen cihazlarda olduğuna inanıyor. Daha küçük olan cihazların hastanın evde, başucuna konulabileceği, teşhisi çok daha kolay ve çabuk hale getireceği düşünülüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön