Organik gıda daha mı sağlıklı?

ABD Stanford Üniversitesi uzmanlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda, daha “sağlıklı” olarak bilinen organik gıdaların geleneksel gıdalardan besin değeri açısından farklı olmadığı belirlendi. Bu araştırma hakkında düşüncelerini sorduğumuz uzmanların bazısı bu görüşün ABD’nin ticari kaygısını yansıttığını söylerken, bazı uzmanlar ise “Organik ile geleneksel gıda arasında bir fark yok” görüşünü belirtti.

Organik gıda daha mı sağlıklı?

“Organik tercih edilmeli”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hacer Kaya:

Organik gıdalar ile normal tarım ürünleri genel anlamda birbirlerine yakın besinler. Organik ürünlerde kimyasal kalıntılar ve hormonlar çok daha azdır ve bu yönüyle normal gıdalardan farklılaşır. Gelişim çağında organik gıdalar tercih edilmeli, sonrasında ise ulaşılabilirlik gözetilerek organik ürünler tercih edilmelidir diye düşünüyorum.

 

Diyetisyen Dr. Ender Saraç:

“Organik sağlıklı”

Tecrübeme göre “hakikaten organikse” sağlıklıdır. Bir ürünün ekolojik olabilmesi için en az 3 sene toprağın nadasa bırakılması gerekiyor. Organik daha sağlıklıdır. Yapılan araştırmalarda organik ürün satılan dükkânlarda ürünlerin yarısının organik olmadığı ortaya çıkmış durumda. “Gerçek organikse” sağlıklıdır diyorum.

 

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin:

“ABD’nin ticari kaygısı etkili”

Bu çalışmayı inandırıcı bulmuyorum. Binlerce araştırma yapılıp organik gıdanın faydası ortaya çıkarken doğruyu yansıtmıyor. ABD, GDO’lu besin ve kimyasal ilaç üretiminde dünya lideri. Tarımsal alandaki tekeli elinde tutmak isteyen ABD’nin ticari kaygılarına yönelik bir “bilimsel çalışma” ve ben buna inanmıyorum. Organik ürünler daha sağlıklı.

 

“Aralarında hiçbir fark yok”

Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Perihan Arslan:

Organik gıdalar ile geleneksel gıdalar arasında bence de bir fark yok. Organik gıdalar, normal besinlerden sadece kimyasalları daha az içermesi yönüyle farklılaşıyor. Ama organik olarak ürünlerin nerede ve nasıl yetiştirildiğini bilmiyoruz. Pörsümüş gıdalar pazarlarda organik gıda adı altında satılıyor. Bu ürünlerin gerçekten organik olup olmadıkları noktasında denetim yapılıp yapılmadığını da bilmiyoruz.

 

İTÜ Gıda Müh. Böl. Bşk. Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu:

“Tek bir çalışma yeterli değil”

Münferit bir çalışma. Organik gıdaların yetiştirilmesinde kimyasal maddeler daha az kullanılıyor. İlaç kalıntıları yönünden organik gıdalar, geleneksel gıdalardan daha düşük miktarda kimyasal içeriyor. Bir tek çalışma üzerinden “Organik gıdalar ile geleneksel besinler aynıdır” değerlendirmesi yapılamaz. Dünyanın her yerinde çalışmalar yapılıyor. Tüm çalışmaların ortak analizinden çıkacak sonucun daha doğru olacağını düşünüyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön