Obez erkekler zayıflara göre daha erken andropoza giriyor!

Obez erkeklerin andropozla daha erken yıllarda tanıştığını söyleyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Önder Yaman, “Bu hastaların önce göbeklerini eritmesi gerekiyor. Kilo kontrolünün mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekiyor” dedi.

Obez erkekler zayıflara göre daha erken andropoza giriyor!

Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen ve hareketsizlik, düzensiz ve aşırı beslenmenin sonucu oluşan obezite nedeniyle erkeklerin daha erken andropoza girdiği belirtildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Yaman, obezitenin günümüzde bir halk sağlığı sorununa dönüştüğünü belirterek, Sağlık ile Bakanlığı’nın başlattığı obezite mücadele programının bu kapsamda büyük bir adım olduğunu söyledi.

 

‘Göbek erirse şikayetler azalıyor’

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de şişmanlığın görülme sıklığının gittikçe arttığını anlatan Yaman, kadın, erkek, çocuk her yaş grubundakilerin sorunu olan obezitenin tansiyon, şeker hastalığı, damar sertliği de dahil birçok metobolik hastalığa davetiye çıkardığını belirtti.

 

Kontrole gelen hastaların fizik muayenelerine bel çevresinin ölçümünü de ilave ettiklerini ifade eden Yaman, obezitenin erkeklerde testosteron hormonun düşmesine neden olduğunu dile getirdi.

 

Testosteron seviyesinin 40 yaşından itibaren azalmaya başladığını ancak bu azalmanın bazı erkeklerde daha erken başladığını kaydeden Yaman, “Erkeklik hormonu olan testosteronun kadınlık hormonu östrojene dönüşmesi andropoz bulgularının oluşmasına sebep oluyor. Yani göbekli erkekler testosteron hormonunun düşmesiyle daha çabuk andropoza giriyor. Andropoz hayat kalitesinde ciddi değişikliklere yol açar ve bu durumdan hastanın birden fazla organı etkilenebilir’’ dedi.

 

Andropozun cinsel istekte, zihinsel aktivitede azalma, yorgunluk, depresyon ve sinirliliğin eşlik ettiği duygu durum değişiklikleri, kas kitle ve gücünde azalma, vücut kıllarında azalma, cilt değişiklikleri, göbeklenme gibi belirtileri olduğunu anlatan Yaman, “Göbek yağlanmasının etkisiyle testotorounu düşen ve andropoza giren hastanın göbeğinin eritmesiyle bu şikâyetleri azalıyor. Bu yüzden önce göbeğinizi eritin’’ diye konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön