Türkleri güneş, sigara ve solaryum yaşlandırıyor

Araştırma sonuçları, katılımcıların ortalama yüzde 60’ının başkaları için değil, kendi özgüvenleri için güzel görünmek istediklerini söylüyor.

Türkleri güneş, sigara ve solaryum yaşlandırıyor

Allergan firması, geçtiğimiz günlerde kendi yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya’da yapılan ‘Beneath the Skin of Beauty’ adlı araştırma, güzellik anlayışıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. 20-60 yaş arasında değişen 10 bin kişiyle yapılan araştırmada genel olarak “Görüntünüzden memnun musunuz?” ve “Genç kalmak için hangi yollara başvuruyorsunuz?” sorularına cevaplar aranmış.

20’ler memnun değil
Araştırma sonuçları, katılımcıların ortalama yüzde 60’ının başkaları için değil, kendi özgüvenleri için güzel görünmek istediklerini söylüyor. Tüm katılımcılar, güzelliğin altın çağının 20’li yaşlarda yaşandığını kabul ederken, 20’li yaşlardaki katılımcılar, kendi görüntülerinden memnun olmadıklarını ve ünlü kişilere benzemek istediklerini dile getirmiş. Yüzde 50’si de güneş, sigara, kötü beslenme ve stresin yaşlanma sürecini hızlandırdığının bilincinde. Araştırmaya katılanların yine yarısı, parlak ve diri
bir cilt istediklerini söylüyor.

Kozmetik kullanımı avrupa’dan az
Araştırmayı Türk hekimleri de yorumladı ve benzer tespitleri Türk kadınları için yaptı. Araştırmayı inceleyen Dr. Alparslan Topçu, Türk profiliyle ilgili şu çarpıcı bilgileri verdi: “Türkiye’de, hastalarımızın kozmetik işlemlere başlama yaşı genelde 35’ten sonra. En sık başvurma nedeni ise göz çevresi ve alında kırışıklık şikâyeti. Türkiye’de yaşlanmaya neden olan faktörler arasında, özellikle son 10 yılda bilinçsiz solaryum uygulaması, korunmasız güneşe maruz kalma, sigara kullanımı ve ailesel etkenler var. Hastalarımızın çoğu 20’li yaşlarında olduğu gibi daha parlak ve lekesiz bir cilt isteğiyle bize geliyor. Türkiye’de kişisel bakım ürünlerinin az kullanımına paralel olarak kozmetik uygulamaların oranı da Avrupa ülkelerinin çok gerisinde kalmış durumda.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön