Kışın hayatımızı kâbusa çeviren hastalık: Sinüzit

Dünyada ve ülkemizde çok sayıda insanı etkileyen ve yaygın bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkan “sinüzit” özellikle kış aylarında hayatımızı kâbusa çevirebiliyor.

Kışın hayatımızı kâbusa çeviren hastalık: Sinüzit

Hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen sinüzit için günümüzde pek çok tedavi yöntemi uygulanıyor. Okullar yeniden açıldı, çocuklar tekrar şifayı kapacak diye ebeveyinler için Dr. Coşkun Şanverdi’den yanıtlar aldık... 

 

Sinüzit nasıl oluşuyor?
Temelde sinüslerin buruna açıldığı kanallar tıkanıyor. Tıkanan kanallar, sinüslerin ürettiği salgıların, sinüs içine hapsolmasına neden oluyor. Sinüsün içi kendi ürettiği salgılarla doluyor ve bunun sonucunda mikropların üremesi için uygun bir ortam meydana geliyor. Kısa zamanda çok sayıda bakteri oluşuyor ve ortaya sinüzit çıkıyor.

 

Sinüzit rahatsızlıklarının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap veriyor ve tehlikeli değil aslında. Ancak bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakın olduğundan, enfeksiyonun göze veya beyne yayılması çok nadir de olsa rastlanılabilecek bir durum. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için de sağlıklı değil. Bir haftadan fazla devam eden nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzit göstergesi oluyor. Yetişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı ve öksürük en çok gözlemlenen belirtilerden. Çocuklarda ise huzursuzluk, inatç öksürük ve geniz akıntısına bağlı kusma olayları belirti olabilir.

 

Tüm yaş gruplarında kısmen daha az rastlanan belirtiler; ateş, yorgunluk, ağız kokusu, koku alma duyusunda azalma, boğaz ağrısı, bazen ses kısıklığı gibi şeyler. Rahatsızlığın devamı sırasında ortaya çıkan alın ve gözde ağrılı şişlikler, çift görme ve genel durum bozukluğu da sinüzit belirtileri arasında yer alıyor. 

 

Risk grubunda kimler yer alıyor?
Dr. Coşkun Şanverdi, herkesin sinüs enfeksiyonu geçirebileceğini ancak bazı grupların daha çok risk altında olduğunu belirtiyor. Şu ana kategoridekiler daha ciddi risk altında bulunuyor: 

 

Alerjisi olanlar
Bir alerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına,
mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden oluyor. 

 

Yapısal burun bozuklukları olanlar
Kırık bir burun veya septum deviasyonu olanlar 

 

Sık sık enfeksiyona maruz kalanlar
Okul öğretmenleri ve sağlık personeli maalesef bu konuda hassas durumda. 

 

Sigara içenler
Tütün dumanı, nikotin, doğal direnç mekanizmasını bozar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4966

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3083

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 822

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 533

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2399

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön