Gülüşünüzü tasarlayın!

Gülümsemeniz çekici mi, entelektüel miyoksa sportif mi olsun? Siz isteğinizi söyleyin, hekiminiz size özel tasarım yapsın!

Gülüşünüzü tasarlayın!

Dişlerinizi gizlemek için rahatça gülemiyorsanız, dudakların yan tarafındaki çizgiler gülerken daha da artıyorsa, dişlerinizin şeklinden ya da renginden memnun değilseniz siz gülüşünüzü beğenmiyorsunuz demektir. ‘Gülüş tasarımı’, işte burada çok önemli bir işlevi üstleniyor. Peki nedir gülüş tasarımı? “Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak kişiye özelgülüşü yenilemektir” diyen Dt. Ceren Akbulut, gülüş tasarımında bireyin yüz hattının hangi geometrik şekle uyduğunun belirlendiğini söyledi.

Üç çeşit..
Gülüş ifadelerinin; çekici gülüş, entelektüel gülüş ve sportif gülüş olmak üzere üç çeşit olduğunu belirten Akbulut, şöyle konuştu: “Çekici gülüşte ön dişler, yan dişlere oranla fark edilir derecede uzundur. Bu dizayn kişiye genç ve dinamik bir gülümseme kazandırır. Entelektüel gülüşte ise dişler yatay, düz bir çizgi üzerine sıralanır. Yüze olgun bir ifade verir. Sportif gülüş de kişinin yüzüne içten, sıcak ve samimi bir ifade kazandırır. Bu gülüş, çekici gülüş ve entelektüel gülüş arasındaki kategoridir. Ön dişler çekici gülüşteki kadar olmasa da yan dişlere göre daha uzundur.”

Düzgün dişler hayal değil
Dişlerin ve iskeletsel yapıların düzeltilmesinde kullanılan bir yöntem olan ortodontik tedavi, günümüzde çok tercih ediliyor. Bu tedavide dişsel düzeltmeler için braketler; iskeletsel düzeltme için ise farklı türde apareyler kullanılıyor. Her yaştan bireye uygulanabilen ortodontik tedavi ile ilgili konuşan Dr. Dt. Neslihan Tahtalı Şengül, çenenin önde ya da geride konumlanması gibi iskeletsel problemlerin düzeltilmesi için tedaviye erken yaşta başlamak gerektiğini söyledi. “Her tedavinin süresi ve tekniği farklıdır; 6 ay ile 3 yıl arasında değişir” diyen Şengül, ortodontik tedavi ile dişlerdeki çarpıklıkların düzeltilmesinin yanı sıra dişler arası boşlukların kapatılması, uzamış dişlerin gömülmesi, gömülmüş dişlerin uzatılması ve diş çekim boşluklarının kapatılmasının da mümkün olduğunun altını çizdi.

Fırçalamayı öğretin..
Diş bakımı, her insan için önemlidir ama çocuklar için daha ayrı önem taşır. Peki, çocukların diş sağlığı için anne ve babalara ne gibi görevler düşer?

 • Çocuğunuz dişlerini fırçalarken siz de kendi dişlerinizi fırçalayın.
 • Ona farklı renklerde fırçalar alıp bu işi eğlenceli hale getirin.
 • Fırçalama işleminden sonra aynada dişlerinin ne kadar güzel göründüğünü gösterin.Ceren Akbulut

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön