İnme; yaşam kalitesinia bozan sağlık sorunu!

İnme, sık görülen ve yaşam kalitesini bozan bir sağlık sorunu! Bu sorunun giderilmesinde doğru merkezde ve zamanında tedavilerin etkisi büyük. Hastaların neredeyse yüzde 80’i doğru tedaviyle yürüme yeteneğini yeniden kazanıyor.

İnme; yaşam kalitesinia bozan sağlık sorunu!

Doğru ve zamanında tedaviyle inme geçirenlerin yüzde 80’i yeniden yürüyebiliyor!

Beynimizde sağ yarımküre sol kol ve bacağın; sol yarımküre ise sağ kol ve bacağın hareketlerinden ve konuşma yeteneğimizden sorumlu bulunuyor. Bu bölgelere gelen kan akımının bir nedenle bozulması sonucunda vücudun bir yarısında kol ve bacaktaki felçle birlikte konuşma bozukluğu, hafıza kaybı, idrarını tutamama gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Buna, ‘inme’ adı veriliyor. İnmeli hastaların erken dönem tedavilerinin hastanede yapılması, tıbbi veya cerrahi tedavilerin planlanma anından itibaren ise rehabilitasyona başlanması gerekiyor. Romatem- Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, “İnmenin önlenebilir bir hastalık olduğunun bilinmesi gerek” diyor. İnme geçiren hastaların yüzde 70-80’inin yürüme yeteneğine tekrar kavuşabildiğine ancak el fonksiyonlarındaki iyileşmenin bu oranda olmadığına dikkat çekiyor. İnmeye neden olan risk faktörlerinden kaçınmak, bu sorundan korunmak anlamına geliyor. 

 

Havuz tedavisi çok önemli!

İnme tedavisinin amacının, hastanın bedensel kayıplarını azaltıp fonksiyonel kapasitesini çoğaltmak ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olmasını sağlayıp yaşam kalitesini artırmak olduğu belirtiliyor. Tedavi programı içinde fizyoterapistler tarafından uygulanan, ‘özel rehabilitasyon egzersizleri’, ‘elektrikli uyarım cihazları’, ‘ergo terapi’ adı verilen uğraşı tedavileri, çok özel sistemlerle uygulanan ‘robotik yürüme ve el tedavileri’, ‘havuz içinde yapılan su egzersizleri’, ‘konuşma tedavisi ve psikolojik destek tedavileri’ yer alıyor. Havuz tedavisi inme rehabilitasyonunda son derece önemli bulunuyor. Su içinde vücut ağırlığının önemli bir kısmı ortadan kalktığı için, hastalar dışarıda yapamadıkları hareketlerin çoğunu suyun içinde yapabiliyor. 

 

Robot yardımıyla yürüme

Bu uygulamayla hastaların denge ve yürüme becerileri daha çabuk gelişiyor. Tedavi kapsamında 4 tarafı şeffaf özel tedavi havuzlarında hastanın su içindeki hareketleri yakından izleniyor ve ihtiyacı olan düzeltmeler anında uygulanıyor. Robot yardımlı yürüme eğitiminin amacının ise hastanın yapamadığı hareketlere yardımcı olmak ve düzgün bir yürüme şeklinin gelişmesini sağlamak olduğu belirtiliyor. 

 

Robot tedaviler olmazı olur yapıyor

İnmeli hastalarda el iyileşmesi ayağa göre daha az ve geç oluyor. Bu noktada el hareketlerine yardımcı olarak beyinden daha yoğun komutlar gönderilmesini sağlayan ve elin fonksiyonel kapasitesinin artmasını mümkün kılan robot tedavisinin hasta açısından büyük avantajları bulunuyor. Felçli elin daha çok kullanılmasını sağlamak amacıyla, sağlam tarafın bağlanması, bazı el kaslarına sürekli elektrik uyarımları verilmesi ve özel ergoterapi egzersizleri eldeki yetersizliklerin daha kısa zamanda iyileşmesine olanak tanıyor.  

 

İnme oluşumunu tetikleyen faktörler

 

 • Hipertansiyon: Pek çok kişi kan basıncının yüksek olduğunu bilmiyor veya “Benim hiç şikâyetim yok” diyerek aldırış etmiyor.

 

 • Diyabet: Düzenli aralıklarla yapılan kontroller sonrasında kandaki şeker miktarının normal seviyeden fazla olması halinde, ilaç kullanımı gerekiyor.

 

 • Dengesiz beslenmeye bağlı sorunlar: Aşırı kilolu olmak ve kan kolesterol seviyesinin yüksekliği, inme riskini artırıyor.

 

 • Sigara: Beyin damarlarında daralmaya ve tıkanmaya yol açarak tehlike oluşturuyor.

 

 • Hareketsizlik ve stresli yaşam şekli: Beyne giden kan akımının azalması nedeniyle riske davetiye çıkarıyor. 

 

Tedaviyi engelleyen faktörler

İnme geçiren hastaların hastalıklarının erken döneminde kalp, akciğer, böbrek gibi sağlık sorunlarının araya girmesi, koma halinin uzun sürmesi, kontrol edilemeyen kanamalar ve enfeksiyonlar geçirilmesi, kan şekerinde düzensizlik gözlenmesi, bası yaralarının açılması, eklemlerde aşırı sertlik oluşması, hastanın tedaviye istenen ölçüde katılmaması, psikolojik sorunların ön planda yer alması, epilepsi (sara) nöbeti geçirilmesi ve hastanın daha önceden de inme geçirmiş olması; rehabilitasyonu engelleyen başlıca faktörler arasında bulunuyor. 

 

Orta ve ileri yaştaki erkeklerde risk daha fazla

İnme; orta ve ileri yaştaki erkeklerde, kadınlara göre daha sık görülüyor. Son yıllarda genç yaşlarda görülme sıklığının da arttığı belirtiliyor. Bu artışta sigara, alkol, çevresel faktörler ve stresin rol oynadığı düşünülüyor. 

 

İnme rehabilitasyonunun amaçları

 

 • Hastanın yeniden yürüyebilmesi.

 

 • Hastanın günlük işlerinde felçli elini kullanabilmesi.

 

 • Hastadaki konuşma bozukluğunun giderilmesi.

 

 • Eklemlerde kireçlenme ve kaslarda sertleşme gibi problemlere engel olunması.

 

 • Bası yaralarının önlenmesi.

 

 • Hafıza ve algılama kusurlarının giderilmesi.

 

 • Hastanın günlük yaşantısında kimseye muhtaç olmayacak şekilde hareket özgürlüğü kazanması.

 

 • Hastanın yaptığı işe dönebilmesi veya rahatsızlığına uygun yeni bir iş sahibi olması.

 

 • Hastanın sosyal yaşantısına kavuşması, dilediği her yere gidebilmesi.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön