Ömür nasıl uzatılır? İşte seçimlerimiz ve yaşadıklarımızın ömrümüze kattığı süreler...

Amerikan Psychology Today Dergisi’nin Aralık 2011 sayısında yer alan “Hayatta Daha Uzun Kalmanın Sırları” başlıklı yazıda 5 önemli seçimden söz ediliyor.

Ömür nasıl uzatılır? İşte seçimlerimiz ve yaşadıklarımızın ömrümüze kattığı süreler...

Amerikan Psychology Today Dergisi’nin Aralık 2011 sayısında yer alan “Hayatta Daha Uzun Kalmanın Sırları” başlıklı yazıda 5 önemli seçimden söz ediliyor.

 

Örneğin flört etmek yerine evlenmek, ekonomik durumu iyi bir ailenin çocuğu olarak doğmak, ödül kazanmak, okula doğru yaşta başlamak, ve en önemlisi stresin dozunda yaşanması ömrü uzatıyor. İşte o seçimler ve araştırmalara göre ömrünüze kattıkları süreler:

 

Doğru eş seçimi +3 ay

Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar gösteriyor ki, eş tercihini doğru yapan erkekler, yani tek atışta doğru vuruşu yapanlar, kadınlarla birlikte olma yarışına giren flörtöz erkeklerden 3 ay fazla yaşıyor. ABD’de nüfus sayımında incelenen 7 milyon erkekten elde edilen bilgilere göre, ömrü uzattığı kesin olan evlilik bile flörtün ömürden yiyen etkilerini telafi edemiyor.

 

Bereketli yıllarda doğmak +10 ay

Mannheim Üniversitesi’nin araştırmalarına göre, ekonominin güçlü olduğu dönemde doğan bebeklerin ömrü krizlerde doğanlardan daha uzun oluyor. Ekonomik güvencesi sağlam olan anne adaylarının hamilelik döneminde güçlü gıdalarla beslenmeleri, çocuklarının kalp krizine bağlı ölüm riskini azaltıyor. Erken yaşta stresle boğuşmanın onarılması güç sinir hastalıklarına yol açabildiği belirtiliyor. Ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları diğerlerine göre stresle çok daha kolay baş ediyor.

 

Okula doğru yaşta başlamak +2 yıl

California Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre ilkokula 6 yaşından önce başlamanın yaşam süresini kısaltıcı etkileri var. Buna göre sınıf arkadaşlarına ayak uydurmanın zor olması, çocuklarda uyumve eğitimsorunları ortaya çıkmasına neden oluyor. Bulgular, bunun ömrün uzunluğunu etkileyebildiğini gösteriyor. Aynı araştırmacılar durumu “çocuğunuzu okula geç yazdırmak ömrünü uzatır demiyoruz, ama çocuğunuz okula başlamaya hazırmı değil mi dikkat etmek gerek” diye açıklıyorlar.

 

Nobel kazanmak +2 yıl

Nobel ödüllü bilim insanları, sadece ödüllendirilenlere göre daha uzun yaşıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, Nobel gibi statü sembolü ödüller biliminsanlarının kaynaklara erişimini daha fazla kolaylaştırıyor. Ama, kaliteli sağlık hizmeti sağlamasına rağmen büyük para ödülleri bilimadamlarının ömrünü uzatmıyor. Araştırmacılar statünün sağlığı düzeltici etkileri olduğundan bile kuşkulanıyor.

 

Bilinçli stres hali +4 yıl

Sıklıkla öne sürüldüğü gibi stres ille de düşman olmak zorunda değil. Araştırmalara göre makam kapma yarışı ve gündelik iş rekabetinin yarattığı kötü stresten uzak durmak gerek ama başarılı kariyerlere sahip yüksek gelirli ve şöhretli kişiler, başarısız kişilere göre daha uzun yaşıyor. Her zaman rahat ve sakin olmak iyi değil, çünkü yaratıcılığı ve motivasyonu tetikleyen gerginlik,
yani iyi huylusu ömrü uzatabiliyor.

 

Hazırlayan: Alihan Mestci

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön