Bir kız çocuğunun ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 13

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri, pek çok kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı hayat kurtarıyor.

Bir kız çocuğunun meme kanserine yakalanma riski yüzde 13

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri. Ancak pek çok kanser türünde olduğu gibi özellikle de meme kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanserine erken tanı konabilmesi için 40 yaşından sonra her kadının düzenli olarak mammografi çektirmesinin önemine işaret ediyor.

 

Meme kanseri riski yaş ile birlikte artıyor. Kadınların kendilerini muayene etmeleri ve meme ya da koltuk altında herhangi bir kitle hissettiklerinde hemen hekime başvurmaları gerekiyor.

 

Meme başından gelen kanlı akıntı, ileri evrelerde portakal kabuğu gibi deride ödem, meme derisinin içeriye doğru çekilmesi gibi belirtilerin görülebildiğini söyleyen Dr. Metin Çakmakçı, önemli olanın ise hiçbir şikayet ve belirti olmadan tarama testlerinde kanseri daha çok küçükken yakalayabilmek olduğunu belirtiyor.

 

Her kadının 40 yaşından sonra düzenli olarak mammografi çektirmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Metin Çakmakçı, mammografinin tümörleri görme oranının yaklaşık yüzde 85 olduğunu söylüyor. Gerek duyulduğunda daha ileri bir tarama yöntemi olan MR'a da başvurulabildiğini ifade ediyor. Erken tanı için anne ya da teyze gibi yakınlarında meme kanserine rastlanan kişilerin hekim kontrolüne daha sık gitmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Meme kanseri, deri kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü. Kansere bağlı ölüm nedenlerine bakıldığında akciğerden sonra ikinci sırada kadınlarda meme kanseri geliyor. Yeni doğmuş bir kız çocuğunun ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riski yüzde 13 gibi yüksek bir oranı teşkil ediyor.

 

Avrupa CyberKnife Klinik Sempozyumu'nda da meme kanseri konuşuldu

 
Meme kanserinin tedavisinde ise cerrahi, ilaç tedavisi (kemoterapi  ile hormonal tedavi) ve radyoterapi gibi seçenekler kullanılıyor. Dünya onkologları, tedavide daha iyi sonuçlar alabilmek için araştırmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası bilim insanlarını bir araya getiren  ve kanser tedavisinde umut verici gelişmelerin ortaya konulduğu Avrupa CyberKnife Klinik Sempozyumu'nun da en önemli gündem maddelerinden birisini meme kanseri oluşturdu. Günümüzde, meme kanseri vakalarında radyasyon tedavisi ameliyat sonrasında tüm memeye ve daha sonra da ek doz olarak sadece tümörün olduğu noktaya verilirken, gerçekleştirilen yeni bir çalışma ile meme kanseri vakalarında ek doz olarak verilen ikinci doz ameliyat öncesinde tümöre CyberKnife ile veriliyor. Ve patolojik yanıtta da yaklaşık yüzde 10'luk bir artış sağlanıyor. Bu çalışma da meme kanserinde bu yöntemin daha fazla rol oynayacağına işaret ediyor.  

 

 Anadolu Sağlık Merkezi 

Prof.  Dr. Metin Çakmakçı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön