100 yıl yaşamanın en basit yedi kuralı

Uzmanlara göre sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın “mucize” besinler ya da diyetlerle, mistik hurafelerle harmanlanmış yaşam stilleriyle hiçbir ilişkisi yok.

100 yıl yaşamanın en basit yedi kuralı

Uzmanlara göre sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın “mucize” besinler ya da diyetlerle, mistik hurafelerle harmanlanmış yaşam stilleriyle hiçbir ilişkisi yok. Uzun yaşamanın tek ve basit bir yolu var: Çağdaş bilim ve araştırmaların ışığında 7 sağlık konusuna dikkat etmek...

 

Merkezi ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan Yaşlılık Bilimi Araştırma Grubu’nun verilerine göre dünyanın en yaşlı insanı, bu yıl 114 yaşına basan Japon Jirouemon Kimura. Kimura, yıllardır mönüsünde balık ve pirincin ağırlıklı olduğunu belirtiyor.


Kanadalı kardiyolog Clayde Yancy, yaşam biçiminde yapılabilecek küçük değişikliklerle 100 yaşa kadar yaşanabileceğini savunuyor. Clay de Yancy, bazı basit kurallara uyanların yüzde 90’ı nın 90 yaşını göreceğini, bazılarının ise 100 yaşını bulacağını vurguluyor. Yancy’nin sağlıklı ve uzun bir yaşam için sıraladığı yedi kural şöyle sıralanıyor:

 • Aktif, hareketli olun; hareketsizlik ömrünüzü kısaltır, hareketlilik ise uzatır. Hareketsiz olanlarda kalp krizi ve inme riski iki kat daha fazladır.


 • Kolesterol seviyenizi bilin ve kontrol altında tutun. Kolesterol kalp hastalıkları konusundaki ana risk unsurlarından biridir.

 • Sağlıklı beslenin. Ağırlıklı olarak sebze ve meyve yemeniz sağlığınız için çok yararlıdır.

 • Tansiyonunuzu bilin ve kontrol altına alın. Tansiyonu belirli seviyede tutarak inme riskini yüzde  40, kalp krizi riskini ise yüzde 25 azaltabilirsiniz.

 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Obez olmak insan ömrünü ortalama 4 yıl azaltabilir, çok sayıda sağlık sorununa neden olur.

 • Diyabet hastasıysanız farkında olun ve kontrol altına alın. Diyabetde inme ve yüksek tansiyon riskini artırır.

 • Tütünden uzak durun. Uzun süre sigara içenlerin yarısı bu alışkanlıklarının neden olduğu kalp hastalığı, akciğer kanseri ve kronik bronşit gibi hastalıklardan ölüyor. Sigara bırakıldığı an bu hastalıklara yakalanma riski düşmeye başlıyor, 15 yıl içinde ise sigara içmeyen birinin seviyesine iniyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön