Sakatken de spor yapılır

Sporla yatıp kalkanlardan olun olmayın, sakatlık herkesin korkulu rüyası. Esas soru sakatlıkla nasıl baş edileceği, vaziyet buyken nasıl kalori yakılacağı...

Sakatken de spor yapılır

Lisanslı sporcuydum, sakatlanıp bıraktım” klişesiyle en az bir kez karşılaşmadıysanız hayatınızı gözden geçirmelisiniz, bir şeyler normal değil. Bir de spor hayatını bitirecek kadar olmasa da hafif sakatlıklar geçirerek egzersize ara verenler var. 2 gruba da iyi haber: Sakatken spor yapmaya devam edilebilir.

 

Princeton Üniversitesi, sporu bırakmanın depresyon ve hatta intihar fikrini tetikleyebileceğini söylüyor, dolayısıyla sakat da olsak bir yol aramakta, harekete devam etmekte fayda var ama belli uyarıları gözeterek. Örneğin Sports International Eğitmeni Serhat Çamkerten’e göre öncelikle ağrı azaldıktan ve doktorunuz onay verdikten sonra egzersize başlamalısınız. Ayrıca sakatlık döneminde ısınma ve esneme hareketleri normalden daha uzun tutulmalı. Spor normalden düşük seviyede yapmalı, aşırı aktiviteden mutlaka kaçınılmalı.

 

SIKILMADAN EGZERSİZ YAPMANIN YOLLARI NELERDİR? Egzersiz yaparken bir yandan eğl... KARIN EGZERSİZLERİ Daha düz bir karına sahip olmak ...

 

Ohio State Üniversitesi ise “Sakatlık vücudunuzun alt bölümündeyse kürek hareketleri işinize yarayabilir” diyor, “Şayet sakatlık yukarıdaysa, pedal çevirerek ihtiyacınız olan endorfini salgılayabilirsiniz”. Ancak sorun sırt veya karın bölgesindeyse hemen hemen tüm egzersiz formları sakıncalı olabilir, dikkat!

 

New York Montefiore Tıp Merkezi’nden kardiyolog Dr. Pedro Villablanca “Gördük ki yapılan her hareket faydalı. Ayakta durma, gerinme, hatta sakız çiğnemek bile saatte 15 kalori yakmanızı sağlar, yeter ki hareket edin” diyor. Sakatsanız ve yürümek, yüzmek gibi standart aktiviteler sizin için imkânsızsa, sandalyenizden kalkmadan yapacağınız esneme hareketleri formda kalmanıza yardım ediyor.”

 

Nelere dikkat edilmeli?

Eğitmen Serhat Çamkerten, sakatken egzersiz yapmanın püf noktalarını anlattı:

 

 • Öncelikle sakatlığı kabullenmeli ve sakatlık süresince hem formu korumak hem de kendini iyi hissetmek için neler yapılabilir, bunu keşfetmeli. Vücudun herhangi bir bölgesi sakatlanmış olsa bile fiziksel olarak yapılabilecek kişiye özel uygun bir hareket programı oluşturulmalı. Bunun en büyük kanıtı; kalıcı engeli olanların bile ne kadar iyi sporcular olup yarışabilmeleri ve birçok başarıya imza atmalarıdır.

 

ÖMÜR UZATAN OFİS EGZERSİZLERİ Ofiste uygulayabileceğiniz kolay... GÜN İÇİNDE YAPMANIZ GEREKEN HAREKETLER NELERDİR? Sağlıklı bağdokulara sahip olmak...

 

 • Oluşturulacak egzersiz programı gün aşırı olmalı. Sakatlanan bölge istemeden de olsa çalıştırılırsa çalışmanın hemen ardından 2 dakika buz, 1 dakika dinlenme olmak üzere toplam 30 dakika buz tedavisi uygulanmalıdır.

 

 • Kişi spor eğitmeninin belirlediği hareketi, derecesini ve kaç tekrar yapabileceğini deneyerek ve kendini dinleyerek bulmaya, tavsiyelere uyacak şekilde hareketleri bitirmeye çalışmalıdır.

 

 

 • Örneğin diz sakatlığı varsa; üst bölgeyi çalıştırmak için fitness makinelerini şu sıralamaya göre yapabilirsiniz.

 

 • Chest press (Göğüs itiş)

 

 • Latpull down (Göğse çekiş)

 

 • Dumbbell fly, göğüs kasını esneten ve göğsün genişlemesini sağlayan bir harekettir.

 

 • Rowing (Testere), tek dumbella yapılabilen ve her yerde uygulanabilecek bir sırt hareketidir. Çalıştırdığı bölgeler kanat ve sırt kaslarıdır.

 

 • Dumbbell shoulder press (Omuz presi) Eğer sakatlık belinizdeyse yapılabilecek en güzel kalori yakma çalışmaları:

 

 • Havuzda ayak vuruşları.

 

 • Sırtüstü yüzme.

 

 • Sakatlık omuz bölgesindeyse; bacak kaslarını çalıştıran fitness makineleri kullanılabilir.

 

Haber: Gizem Sevinç Selvi

 

Sporun en çıplak hali!
+53
Ali Krieger, futbolcu

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön