Çocuklarda obeziteye dikkat!

Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, çocukluk çağındaki obezitenin yol açabileceği sorunlara karşı uyardı.

Çocuklarda obeziteye dikkat!

Obezite vücutta gereksinimden fazla alınan enerjinin yağ olarak depolanması ve buna bağlı olarak da vücutta yağ kitlesinin artması olarak tanımlanıyor. Çocukluktaki obezite ise tedavisi zor bir hastalık ve bu hastalığın komplikasyonları veya beraberinde getirdiği sağlık sorunları da çocuğun yaşamını tehdit edecek boyutlara varabiliyor. Dünyadaki çocukların yüzde 20 ila 25’i obez. Aşırı kilo kız çocuklarında daha fazla görülürken, obez çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor.

 

Şenpiliç Kadınlar Kulubü tarafından yürütülen ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ kampanyasına rehberlik eden Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu; vücutlarındaki yağ kitlesi kontrolsüz biçimde artan çocukların ileriki dönemlerde de ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceği yönünde uyarıyor.

 

Obezite çocuklarda insülin direncine sebep oluyor

Aşırı kilo, vücutta yağ hücresi sayısının artmasına neden oluyor. Bunun sonucu olarak da hücreler, insülin hormonuna karşı direnç geliştirmiş oluyorlar. Kandaki şeker oranı ve insülin düzeyi yükselmeye başlayınca da kişi artık tip 2 diyabetli bir hasta haline geliyor.

 

Aynı zamanda obezite sonucu oluşan insülin direnci ilerleyen aşamalarda kan yağlarının yükselmesi, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, kız çocuklarda polikistik over sendromu için de risk oluşturuyor.

 

Okul başarısını da olumsuz etkiliyor

Obez çocuklarda uyku apnesi, karaciğerde yağlanma, eklem ve kemik sorunları, hepatit gibi sorunlarının yanı sıra, psikolojik problemler de yaşıtlarına oranla daha sık yaşanıyor. Yapılan araştırmalar, şişman çocukların özgüvenlerinin daha düşük, depresyon ve anksiyete skorlarınınsa daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu çocukların okuldaki akademik performanslarının da düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Çocuğumu obezite ve insülin direncinden nasıl korurum?

Çocuğunuzu obeziteden ve getirdiği sağlık sorunlarından korumanın tek yolunun çocuğa doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak olduğunu söyleyen Karslıoğlu, doğru beslenme alışkanlıklarının öncelikle anne babaların kendilerinin kazanması gerektiği ve bu noktada uzmanından yardım alınmasını tavsiye ediyor.

 

Özellikle tedavi sürecinde evde beslenme tercihlerinin değiştirilmesi, ailenin de benzer şekilde beslenmesi ve çocuğa fiziksel aktivitesini artırması yönünde destek olunması da gerekiyor.

 

‘Dengeli Beslen, Harekete Geç!’ Kampanyası

Şenpiliç firması, obeziteye karşı mücadele amacıyla ‘Dengeli Beslen, Harekete Geç’ sloganıyla kampanya başlattı. Türkiye’de kadınların % 41’nin obez ya da aşırı  kilolu olmasından hareket eden firma, kampanya ile geleceğin sağlıklı bireylerinin yetişmesinde en fazla rol üstlenen kadınları bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla oluşturulan Şenpiliç Kadınlar Klübü çatısı altında uzman diyetisyen ve şef ile ‘dengeli beslenme’ anlatılırken, dans ve fitnessi birleştiren Zumba ile de kadınların harekete geçmeleri ve eğlenerek spor yapmaları hedefleniyor. İSMEK ile yapılan işbirliği ile Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde 500 kadının katılımı ile başlayan ‘Dengeli Beslen, Harekete Geç’ kampanyasının, önümüzdeki aylarda Türkiye geneline taşınması planlanıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön